„Pro společnosti, které mají aktivity v ČR, je doména .cz absolutně nutná,“ říká Ivo Švarc

Pro firmy působící nebo obchodující v České republice je lepší vlastnit internetovou doménu s koncovkou .cz, než kteroukoliv jinou. Češi se totiž podle výkonného ředitele sdružení CZ.REG Iva Švarce nepřeorientovali na další koncovky jako je například .eu nebo .com. Internetový obchod s jinou než českou koncovkou však může napomáhat návštěvnosti webu, který má stejné jméno s koncovkou .cz.

„Pakliže budete mít celkem zajímavý e-shop, který budete mít například na doméně ovoce.eu, tak budete určitě svojí aktivitou a snahou napomáhat držiteli, který bude držet doménu ovoce.cz. Uživatelé si zapamatují doménu ovoce, ale budou za to psát .cz nikoliv .eu,“ vysvětlil na rádiu Zet Švarc. I když nebudou domény s koncovkami .cz nikdy tak atraktivní, jako doménová jména s koncovkami .com, budou podle Švarce i nadále naprostou nutností k oslovení českých internetových uživatelů.

Trh s doménovými jmény přirovnal Švarc k parcelám. „Jedná se o zajímavost toho doménového jména a tím pádem o jeho postavení na internetu. Co se atraktivních doménových jmen týče, jedná se o dobře zapamatovatelná, případně krátká jména,“ vysvětlil. Podle toho se pak s nimi může i obchodovat. „Každý si může vyhledat v centrálních registrech informaci o držiteli domény a případně ho i oslovit. Jsou samozřejmě i držitelé, kteří registrují doménová jména z důvodu toho, aby je prodávali. Doménová jména se navíc daří prodávat i v aukcích,“ řekl Švarc.

Cenu domény určuje zejména její atraktivita. „V atraktivitě doménových jmen je důležitá například obecnost názvu, četnost výskytu daného slova a roli hraje i délka doménového jména.“ V České republice se podle Švarce vyskytly i transakce, ve kterých za doménová jména kupec dal i desítky milionů korun.

 

Celý rozhovor s výkonným ředitelem sdružení CZ.REG Ivem Švarcem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

„Pro společnosti, které mají aktivity v ČR, je doména .cz absolutně nutná,“ říká Ivo Švarc Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.