Proč se Česku nedaří vychovávat vědce na světové úrovni? Inspiraci lze hledat ve sportu

Aspiruje česká věda na dalšího nobelistu? Tak zněl název diskusní pracovní snídaně uspořádané Institutem pro politiku a společnost. V rámci ní se řešila klíčová otázka, proč se České republice nedaří mít vědce na světové úrovni. Více o tom už hovořil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.

Česká republika má k dispozici unikátní výzkumnou infrastrukturu, kterou si pořídila zejména díky finančním prostředkům ze Strukturálních fondů v období mezi lety 2007 až 2013. V tomto ohledu jsme srovnatelní se zahraničím.

Nabízí se otázka, proč se Česku nedaří mít vědce na světové úrovni. Důvodem je především velký stupeň byrokratizace vědy.

„Vědci jsou nuceni administrovat projekty, podávat granty, které mají poměrně malou míru úspěšnosti, místo toho, aby se věnovali vlastní vědecké práci. Dále byl identifikován nedostatek kvalitních lidí. Máme kvalitní infrastrukturu, ale často nám schází špičkoví pracovníci – od nás i ze zahraničí. Ti nejlepší přijdou, ale často znovu odchází, protože tady nemají podmínky, na které jsou v zahraničí zvyklí, řekl Aleš Vlk na portálu Youradio News.

Je zapotřebí na to pohlížet z trochu jiné perspektivy. Kvalitní srovnání nabízí sport společně s hudbou. I navzdory nedostatečným systémovým podmínkám nebo špičkovému zázemí dokážeme vychovávat olympijské vítěze, mistry světa nebo vynikající interprety, jimž se otevírají dveře do zahraničí.

„Pakliže je to možné ve sportu a hudbě, pak není důvod, proč bychom neměli mít také špičkové vědce, dokonce i nositele Nobelovy ceny,“ sdělil Aleš Vlk.

Debatu zahájila a moderovala ředitelka Středočeského inovačního centra a bývalá předsedkyně Technologické agentury ČR Rut Blízková. Hlavními panelisty byli jazykovědec a bývalý ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR Karel Oliva a místopředseda Rady vysokých škol a bývalý člen vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Tomáš Opatrný z Univerzity Palackého v Olomouci. Více se dočtete ZDE

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Alešem Vlkem z portálu Vědavýzkum.cz. Mnohé další zajímavé informace se dozvíte v nahraném rozhovoru v playeru výše. 

 

Zdroj: Youradio News

Proč se Česku nedaří vychovávat vědce na světové úrovni? Inspiraci lze hledat ve sportu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. BMW letos nabídne odemykání auta přes mobil

  Byznys ·

  Automobilka BMW letos v červenci uvede na trh možnost odemykání vozu pomocí mobilního telefonu. Auto bude možné za pomoci mobilního telefonu i nastartovat. Oznámili to…

 2. Babiš a Uber zasednou k jednacímu stolu

  Byznys ·

  Zástupci společnosti Uber by se měli setkat s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) na schůzce 8. března. Premiér to uvedl na dnešní tiskové konferenci po jednání …

 3. Soud osvobodil kurdského politika Sáliha Muslima

  Společnost ·

  Pražský městský soud v úterý propustil na svobodu kurdského politika Sáliha Muslima. Toho česká policie v sobotu zadržela na základě mezinárodního zatykače. Jde přitom…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.