Pro praktické lékaře nejsou peníze navíc, řekl ministr zdravotnictví Ludvík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) uvedl, že pro protestující praktické, dětské lékaře a ambulantní specialisty nejsou v úhradové vyhlášce na příští rok peníze navíc. Z přebývajících 16 miliard korun bude většina směřovat na zvýšení platů v nemocnicích, do následné péče a na drahou specializovanou léčbu. Zbývající necelé čtyři miliardy korun byly rozděleny tak, aby bylo pro každého trochu. Ludvík o tom informoval v rámci středeční tiskové konference ke stávce části lékařů. Asi 7000 z nich ve středu nechalo ordinace zavřené, na symbolickou půlhodinu se připojily také lékárny.

Návrh úhradové vyhlášky pro příští rok podle ministra počítá díky růstu ekonomiky a zaměstnanosti s výběrem zdravotního pojištění asi o 16 miliard vyšším než letos. Na zvýšení platů zdravotníků v nemocnicích, který od ledna příštího roku schválila vláda, z nich půjde 7,5 miliardy. Další 1,5 miliardy musí pokrýt zvýšení platů sester pracujících u lůžek ve směnném provozu, které dostaly 2000 korun navíc od letošního července. „Peníze jdou jen na zvýšení platů, nikoliv na rozvoj nemocnic,“ dodal náměstek ministra Roman Prymula.

Vyhláška přidává také 1,5 miliardy korun na zvýšení platů v následné péči a stejnou částku meziročně navíc na drahou specializovanou léčbu. „Zbyly necelé čtyři miliardy korun, které jsme rozdělili tak, aby na každého něco zbylo. Musím odmítnout, že někomu příjmy klesnou, protože to pravda není,“ uvedl ministr. Podle protestujících praktiků a lékárníků jim ale úhrady podle návrhu neporostou. Ambulantní specialisté, kteří také protestují, mají v návrhu navíc 800 milionů korun.

Podle Prymuly byly dříve nemocnice ve srovnání s ambulantním sektorem podfinancované. „Je třeba říci, že na počátku, když se systém tvořil, byly tyto kategorie dramaticky zvýhodněny proti nemocnicím, a proto dochází k úpravám, které se týkají personálních nákladů,“ dodal.

Protestujícím lékařům vadí srovnávání příjmu celé ordinace, která má kromě platu lékaře a sestry také další náklady jako nájem ordinace, její provoz a zdravotnický materiál, s příjmem lékaře v nemocnici. Podle Prymuly ale slouží jenom přes 30 hodin týdně, zatímco lékaři v nemocnicích i 50 až 60 hodin. Navíc podle Ludvíka ordinace na rozdíl od nemocnic nevykazují konkrétní strukturu nákladů.

Půlhodinový protest ve středu připravily i některé lékárny. Chtějí dorovnání platby za vydaný recept na úroveň zrušených regulačních poplatků. Elektronický recept, který musí lékaři od roku 2018 vydávat, jim podle České lékárnické komory až třikrát prodlouží práci. Navíc na rozdíl od lékařů nedostanou kompenzaci, aby nové povinnosti přizpůsobily své počítače.

Doktoři protestovali už minulý týden v úterý, zapojilo se jich až 12 tisíc. Ordinace byly otevřené a lékaři měli na rukávech černé pásky jako symbol „pohřbívání“ jejich praxí. Úhradová vyhláška, proti které protestují, zatím není definitivní, hotová má být na konci října.

 

 

Zdroj: ČTK

Pro praktické lékaře nejsou peníze navíc, řekl ministr zdravotnictví Ludvík Foto: Wikimedia Commons: Ministr zahraničí Miloslav Ludvík

reklama

Další články

  1. Islámský stát přišel o syrskou Rakku

    Byznys ·

    Arabsko-kurdské milice SDF dobyly z rukou bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) město Rakka. To v minulosti představovalo hlavní baštu IS v Sýrii. S odk…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.