Proč jsou děti starších matek inteligentnější

Podle britského deníku Independent je více pravděpodobné, že v testech inteligence budou vynikat děti, které se narodily starším matkám, než děti mladých matek. Deník poukazuje na to, že nový výzkum ukázal opačné výsledky oproti období před čtyřiceti lety.

Děti narozené v roce 1970 matkám ve věku 25 až 29 let dosahovaly v testech kognitivních schopností lepších výsledků než děti matek o 10 let starších. To samé platilo i pro děti narozené v roce 1958. Odlišné výsledky mělo nicméně testování děti narozených v roce 2001. Vědci tento trend vysvětlují vyšším počtem zdrojů a pozornosti, které se dostává prvorozeným dětem od rodičů. Studie také zjistila, že ženy ve starší skupině často rodily své třetí nebo čtvrté dítě.

V současné době se zdá, že starší matky mají lepší podmínky než stejně staré matky v minulosti. Mají totiž lepší vzdělání i práci a je u nich nižší pravděpodobnost kouření v těhotenství.

Novou studii o proměně kognitivních schopností dětí starších matek provedly London School of Economics a Max Planck Institute for Demographic Research. Studie vzala také v úvahu, že od 80. let se v rozvinutých zemích zvýšil průměrný věk prvorodiček. Kognitivní schopnost je důležitá, protože je důležitým prediktorem úspěchu dětí v dalším životě ve smyslu dosaženého vzdělání, povolání i zdraví. Při výzkumu vědci zjistili rozdíly v závislosti na různých socioekonomických podmínkách.

Pravděpodobnou příčinou trendu je tedy proměna výše uvedených podmínek žen, které mají děti v pozdějším věku, shrnuje britský Independent.

 

Zdroj: The Independent, Zet

Proč jsou děti starších matek inteligentnější Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Lenovo zaznamenalo pokles čistého zisku o 67 %

    Byznys ·

    Čistý zisk největšího světového výrobce osobních počítačů Lenovo Group se ve třetím fiskálním čtvrtletí snížil o 67 procent na 98 milionů dolarů (2,5 miliardy korun). …

  2. Verizon se přiblížil nové dohodě o koupi Yahoo

    Byznys ·

    Americký telekomunikační operátor Verizon Communications se přiblížil dosažení nové verze dohody o převzetí základních aktivit internetové společnosti Yahoo. Ta má zah…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.