Průmyslová výroba v Japonsku v září díky domácí poptávce oživila

Průmyslová výroba v Japonsku v září oživila z propadu v předchozím měsíci a dostala se na nejvyšší úroveň za téměř půl druhého roku. Průmyslovým podnikům pomáhala silná domácí poptávka a také podpůrná opatření vlády.

Údaje japonského ministerstva hospodářství a průmyslu tak podporují přesvědčení, že třetí největší ekonomika světa se mírně zotavuje. Více firem by tak mohlo vyslyšet naléhání premiéra Šinzó Abeho a zvýšit příští rok mzdy.

Průmyslová výroba v září vzrostla o 1,5 procenta. Je to méně než 1,8 procenta, se kterými počítaly trhy. Oproti srpnu, kdy průmyslová produkce klesla o 0,9 procenta, jde však o zlepšení. Japonským automobilkám pomohla poptávka na domovském trhu a v USA. Výrobcům počítačů pak vzrostl objem zakázek ze strany japonských finančních institucí, které těží z rostoucího množství obchodů s cennými papíry.

„Údaje ukázaly jasné zvýšení průmyslové výroby, kterou podporuje silná domácí poptávka,“ uvedl ekonom Takeši Minami ze společnosti Norinchukin Research Institute. Tento výkon ale může být částečně pouze krátkodobý. Poptávku totiž může podporovat skutečnost, že Japonsko hodlá od dubna zvýšit daň z obratu, a zákazníci přesunuli nákupy na dřívější dobu.

Podniky nyní předpokládají, že výroba se bude zvyšovat i v říjnu, v listopadu ale klesne. Japonskému vývozu se ale nedařilo tolik, jak se očekávalo. Bilance zahraničního obchodu v září skončila se schodkem 932 miliard jenů, což je rekord za tento měsíc. Na vývozu se podepisuje mimo jiné i slabá poptávka v Asii. Japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 3,8 procenta, a zaznamenala tak třetí čtvrtletní růst v řadě.

Ekonomice pomáhá razantní uvolnění japonské měnové politiky po nástupu Abeho vlády. Premiér nyní apeluje na podniky, aby zvýšily základní mzdy, které během dvou desetiletí hospodářské stagnace v zemi do velké míry stagnovaly. Tento krok by podle Tokia měl pomoci podpořit růst a přispět k omezování deflace.

Zdroj: ČTK

 Průmyslová výroba v Japonsku v září díky domácí poptávce oživila Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Gazprom chce řešit dluh Ukrajiny za plyn

    Byznys ·

    Ruský vývozce zemního plynu Gazprom vyjádřil obavy o schopnost Ukrajiny platit za dodávky. Kyjev stále neuhradil platbu za srpen a Gazprom to chce "naléhavě" řešit, uv…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.