Průmyslové ceny v lednu zpomalily meziroční růst na půl procenta

Průmyslové ceny v České republice v rámci ledna zpomalily meziroční růst na půl procenta z prosincových 0,7 procenta. Zemědělské ceny stouply o 7,2 procenta, v prosinci to bylo 8,1 procenta. Mírně naopak zrychlil růst cen ve stavebnictví. Informace vycházejí z údajů, které publikoval Český statistický úřad (ČSÚ).

V průmyslu stouply nejvýrazněji ceny těžby a dobývání, a to o 6,7 procenta. Obecné kovy a kovodělné výrobky zdražily o pět procent a elektřina, plyn, pára a klimatizovaný vzduch o 1,5 procenta. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku byly vyšší o 0,9 procenta, z toho pekařské, cukrářské a jiné moučné výrobky zdražily o čtyři procenta a mléčné výrobky o 1,8 procenta. Zlevnily naopak dopravní prostředky, chemické látky, koks a rafinované ropné produkty.

V zemědělství se zvýšily ceny v rostlinné výrobě o 4,6 procenta. Důvodem je především zdražení ovoce o 76,4 procenta, více se platilo také za čerstvou zeleninu, obiloviny a brambory. V živočišné výrobě vzrostly ceny o deset procent, vejce zdražily o třetinu, mléko o 22,8 procenta a skot o tři procenta. Nižší byly ceny prasat a také drůbeže.

Ceny stavebních prací se zvýšily o 2,2 procenta, v prosinci to bylo po revizi 2,1 procenta. Materiály a výrobky spotřebovávané ve stavebnictví zdražily o 2,3 procenta. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře zpomalily růst na 1,1 procenta z prosincových 1,9 procenta. Více se platilo za vydavatelské služby, architektonické a inženýrské služby a také za programování a poradenství. Meziročně levnější pak byly reklamní služby a průzkum trhu, skladování a podpůrné služby v dopravě.

 

 

Zdroj: ČTK

Průmyslové ceny v lednu zpomalily meziroční růst na půl procenta Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. BMW letos nabídne odemykání auta přes mobil

  Byznys ·

  Automobilka BMW letos v červenci uvede na trh možnost odemykání vozu pomocí mobilního telefonu. Auto bude možné za pomoci mobilního telefonu i nastartovat. Oznámili to…

 2. Babiš a Uber zasednou k jednacímu stolu

  Byznys ·

  Zástupci společnosti Uber by se měli setkat s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) na schůzce 8. března. Premiér to uvedl na dnešní tiskové konferenci po jednání …

 3. Soud osvobodil kurdského politika Sáliha Muslima

  Společnost ·

  Pražský městský soud v úterý propustil na svobodu kurdského politika Sáliha Muslima. Toho česká policie v sobotu zadržela na základě mezinárodního zatykače. Jde přitom…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.