Průmyslová aktivita v eurozóně se v říjnu dále zlepšovala

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny v říjnu pokračovala v růstu. Například zakázky průmyslových podniků rostly podle dílčího indexu už čtvrtý měsíc po sobě a továrny dokonce nebyly s to uspokojit poptávku.

Ukázal to průzkum u nákupních manažerů průmyslových firem, který dnes zveřejnila organizace Markit. Souhrnný index nákupních manažerů (PMI) minulý měsíc podle konečných čísel vzrostl na 51,3 bodu z 51,1 bodu v září.V srpnu index vystoupil na 51,4 bodu, což byla nejvyšší úroveň za 26 měsíců.

V rámci ukazatele je klíčovou hranice 50 bodů, která odděluje pokles od růstu. Podmínky se zlepšily ve všech velkých ekonomikách měnové unie s výjimkou Francie a Řecka. Další zlepšování v zemích jako je Španělsko nebo Itálie znamená, že proces oživování v eurozóně je stále silnější. Tvrdá konkurence ale způsobila, že továrny měly jen omezený prostor ke zvyšování cen.

Zpracovatelský sektor eurozóny prochází nejsilnějším obdobím růstu za dva a půl roku, uvedl hlavní ekonom Markitu Chris Williamson. Tempo růstu je ale i tak podle něj celkově mírné.

„Zejména mírný nárůst výroby a nových zakázek stále nestačí k tomu, aby podpořil firmy k najímání nových zaměstnanců,“ řekl Williamson.

Zdroj: ČTK

Průmyslová aktivita v eurozóně se v říjnu dále zlepšovala Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Automobilový trh v USA v říjnu výrazně oživil

    Byznys ·

    Americký automobilový trh v říjnu po zářijovém poklesu navzdory ochromení vládních úřadů výrazně oživil. Silně rostl prodej vozů všech tří domácích výrobců General …

  2. Americký AT&T se zajímá o převzetí Vodafonu

    Byznys ·

    Největší americký telekomunikační operátor AT&T zkoumá několik strategií vedoucích k případnému převzetí britského mobilního operátora Vodadone Group v následuj…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.