Průměrný věk českých zubařů překročil 50 let, počet absolventů ale roste

Průměrný věk zubařů v České republice se pohybuje mezi 50 a 53 lety. Podle vedoucího multidisciplinárního farmaceutického týmu advokátní kanceláře Ambruz & Dark Deloitte Legal Filipa Vrubela není ideální ani rozmístění zubařů v rámci Česka. Jde přitom o lukrativní práci, jejíž největší překážkou jsou vysoké pořizovací náklady vybavení ordinace. Vrubel nicméně na rádiu Zet řekl, že se situace mezi českými zubními lékaři může změnit, protože u absolventů začíná postupně vzrůstat zájem o obory zaměřené na stomatologii.

Průměrný věk zubařů působících na území České republiky se liší v závislosti na jednotlivých okresech. Velké rozdíly jsou patrné mezi Moravou a Čechami. Na Moravě se průměrný věk zubního lékaře pohybuje mezi 44 až 50 lety. V Čechách je průměrný věk stomatologů vyšší, protože průměrný věk zubařů v celé České republice dosahuje 50 až 53 let. 

Značné množství zubařů pracuje ve velkých městech. V tom podle Vrubela hraje roli skutečnost, že mladí zubaři zůstávají v těch městech, kde svůj obor vystudovali. 

„V především těch větších městech je počet zubařů adekvátní. Jde o města jako je Plzeň, Brno, Praha, Ostrava a tak dále. V některých menších městech to ale může být problém, což souvisí i s nerovnoměrným rozložením počtu obyvatel respektive počtu pacientů na jednoho lékaře. V těch velkých městech se dostáváme pod tisícovku obyvatel na jednoho zubního lékaře. V malých městech to naopak může být 1 500 obyvatel i více,“ řekl na rádiu Zet Vrubel. 

V posledních 30 až 40 letech docházelo k velkým rozdílům v počtu vystudovaných absolventů stomatologických oborů. Největší boom zaznamenala stomatologie v 70. letech. Jednotlivé fakulty v Československu tehdy produkovaly 400 až 500 zubařů ročně. V 90. letech se průměrný roční počet absolventů snížil na nižší stovky zubařů. V současnosti počet nových stomatologů opět roste. Stále ovšem nedosahuje úrovně 70. let. 

„Otázkou bude, jestli trend vývoje počtu absolventů bude pokračovat, tak jako dosud, kdy za posledních pět let vychází z českých fakult zhruba 200 až 250 absolventů každým rokem. Pokud to bude pokračovat i nadále, je možné, že se v několika dalších letech trend obrátí,“ sdělil Vrubel. 

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s vedoucím multidisciplinárního farmaceutického týmu advokátní kanceláře Ambruz & Dark Deloitte Legal Filipem Vrubelem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Průměrný věk českých zubařů překročil 50 let, počet absolventů ale roste Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.