Průměrná výše úplatku v Moskvě loni stoupla o více než 250 %

Průměrná výše úplatku v ruském hlavním městě Moskvě se loni zvýšila oproti předchozímu roku o více než 250 procent a překročila tak hranici dvou milionů rublů (asi 840 tisíc korun). Informoval o tom náčelník moskevské policie Oleg Baranov. Policejní údaje vyplývají z odhalených případů úplatkářství, jejichž počet podle generála Baranova loni stoupl o 17 procent na více než 8800 případů.

Obdobná tendence platí i v Moskevské oblasti, zahrnující okolí metropole: loni průměrná výše úplatku za hranicemi hlavního města stoupla oproti předchozímu roku o 350 procent na více než milion rublů (asi 420 tisíc korun).

Deník Izvestija s odvoláním na údaje ministerstva vnitra v létě 2015 psal, že průměrná výše úplatku pro zkorumpované úředníky v Rusku dostihla 208 tisíc rublů, zatímco o rok dříve stačilo 109 000 rublů. Zdvojnásobení průměrného úplatku experti vysvětlovali prudkým oslabením rublu.

Policisté každopádně připouštěli, že jejich odhady jsou jen velice přibližné, protože vycházejí pouze z odhalených případů korupce. Tedy sečtou se všechny zabavené úplatky za dané období, vydělí je počtem případů, a tak se dospěje k průměru.

Předseda nevládní organizace Národní protikorupční výbor Kirill Kabanov tehdy namítal, že je to nesmysl. Vypočítat průměrnou výši úplatku v Rusku, kde je korupce sice všudypřítomná, ale skrytá, není podle něj možné a všechny výpočty jsou nekorektní.

Jiní experti se zase pozastavovali nad tím, že policejní statistiky se vytrvale chlubí rostoucím počtem dopadených delikventů dávajících úplatky, ale nijak neroste počet odhalených, natož pak odsouzených příjemců úplatků.

Podle údajů ruského nejvyššího soudu za rok 2014 skoro polovina odsouzených úplatkářů pocházela z řad úřednictva, necelá čtvrtina z řad bezpečnostních složek a justice a více než desetina ze školství.

 

 

Zdroj: ČTK

Průměrná výše úplatku v Moskvě loni stoupla o více než 250 % Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Rusko neočekává rychlé zlepšení vztahů s USA

  Společnost ·

  Rusko nemá žádné iluze, že během vlády prezidenta Donalda Trumpa dojde k rychlému tání ve vztazích mezi Ruskem a USA. Na půdě ruského parlamentu to ve středu uvedl tam…

 2. USA loni shodily více než 26 tisíc bomb

  Společnost ·

  Spojený státy loni shodily nejméně 26 171 bomb. Data vycházejí z článku zveřejněném portálem The Independent, které vypracoval Micah Zenko z Rady pro zahraniční vztahy…

 3. Zákon o střetu zájmů vstupuje v platnost

  Byznys ·

  Ve Sbírce zákonů dnes vychází novela zákona o střetu zájmů, který tím vstupuje v platnost. Část zákona, která postihuje podnikání vicepremiéra a ministra financí Andre…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.