Průměrná mzda v prvním čtvrtletí stoupla o 552 korun, zaostala za očekáváním analytiků

Průměrná měsíční mzda v České republice stoupla v prvním čtvrtletí na 25 306 korun. Meziročně tak vzrostla o 552 korun, tedy o 2,2 procenta. Spotřebitelské ceny se zvýšily o 0,1 procenta, reálně tak mzdy vzrostly o 2,1 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad. Výsledek ale zaostal za odhady analytiků, kteří očekávali reálný růst o 2,9 procenta. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Medián, který představuje hodnotu přesně uprostřed mzdového rozdělení, činil 21 143 korun, meziročně tak vzrostl o 2,1 procenta. U mužů byl medián 23 035 Kč, u žen 18 998 Kč. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu v rozmezí 10 198 Kč a 39 890 Kč.

V podnikatelské sféře se průměrný výdělek zvýšil nominálně o 2,1 procenta, reálně o dvě procenta. V nepodnikatelské sféře platy vzrostly nominálně o 2,9 procenta, reálně o 2,8 procenta. Objem mezd vzrostl o 4,2 procenta, počet zaměstnanců o 1,9 procenta.

Loni byl růst průměrné mzdy v prvním čtvrtletí vyšší. Mzdy meziročně vzrostly o 793 Kč na 24 806 korun. Nominální růst tak činil 3,3 procenta. Reálně, po odečtení inflace, mzdy vzrostly o 3,1 procenta.

 

Zdroj: ČTK

Průměrná mzda v prvním čtvrtletí stoupla o 552 korun, zaostala za očekáváním analytiků Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Řecko sloučí své červnové splátky do jedné

    Byznys ·

    Řecko sloučí všechny červnové splátky do jedné. Řecká vláda to ve čtvrtek oznámila Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF). Do konce měsíce tedy musí zaplatit splátky v cel…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.