„Příští rok výrazně narostou výdaje, vyrovnané hospodaření nečekám,“ říká ekonom

Ke konci září stoupl přebytek státního rozpočtu na nový rekord 82,3 miliardy korun. Letošní šance na první vyrovnaný rozpočet po 21 letech je tedy veliká. Myslí si to i ekonom Komerční banky Marek Dřímal, podle kterého by stát našetřené miliardy nemusel stihnout utratit a rozpočet by tak skončil v mírném přebytku. Neočekává, že by se měl tento trend přesunout i do dalšího roku. Dojde totiž k výraznému nárůstu výdajů na platy a sociální dávky i kapitálových výdajů.

Další díly pořadu

Vysoké výdaje na sklonku roku, které například loni zhatily šanci na vyrovnané hospodaření, podle Dřímala nepřekonají onen rekordní přebytek z předešlých měsíců roku. Na konci letošního roku tedy vláda podle něj dodá vyrovnaný rozpočet, možná mírně přebytkový. Na celý rok 2016 je přitom plánovaný schodek 70 miliard korun.

Rozpočet pro rok 2017 pak počítá se schodkem ve výši 60 miliard korun. Opozice tento návrh kritizuje a označuje jej za „rozhazovačný“. Dřímal a s ním Komerční banka jsou v prognóze optimističtější, ale vyrovnaný rozpočet i za rok 2017 nečekají. „Čekáme, že ekonomika poroste rychleji, než má ministerstvo financí ve své prognóze. I proto čekáme, že schodek bude nižší než 60 miliard. Náš odhad je schodek 45 miliard korun na konci roku 2017,“ uvedl ekonom. Zohledňuje i fakt, že se bude jednat o volební rok, kdy má vláda tendenci více utrácet.

Podle Dřímala dojde k výraznému nárůstu výdajů na platy a sociální dálky. „Vláda, která je středolevá, má ve svém programu zvyšování platů veřejných zaměstnanců a sociálních dávek. Za to je těžké vládu kritizovat, protože to má ve svém programu a voliči si ji za to i zvolili,“ řekl v pořadu Tržní okénko hlavnímu ekonomovi finanční skupiny Roklen Lukášovi Kovandovi. Dřímal ale počítá i s výdaji na investice, které dlouhodobě klesají. Letos je vidět jejich meziroční propad o 30 miliard korun.

Kovanda přitom v plánovaném rozpočtu na rok 2017 nevidí opodstatnění. „Je čistě výsledkem zohlednění politického cyklu. Jde o snahu politiků navyšovat výdaje ve volebním roce. Jinými slovy tak uplácejí voliče. Bohužel se v podstatné části jedná o provozní výdaje na platy státních zaměstnanců, důchody a tak podobně,“ řekl před dvěma týdny na rádiu Zet.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáš Kovandy ekonom Komerční banky Marek Dřímal, si můžete přehrát v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

 

„Příští rok výrazně narostou výdaje, vyrovnané hospodaření nečekám,“ říká ekonom Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Yahoo špehovala e-maily pro americkou FBI a NSA

    Byznys ·

    Internetová firma Yahoo vytvořila tajný software, pomocí něhož sledovala e-mailovou korespondenci svých klientů pro účely americké policie a tajných služeb. V úterý o …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.