Principy nanotechnologií znali už středověcí skláři, až teď ale můžeme tyto materiály zkoumat

Nanotechnologie se vypracovaly na obor, bez kterého se už neobejde současný průmysl ani moderní medicína. „Principy, které se využívají v dnešních nanotechnologiích, ale využívali již skláři ve středověku – právě díky nanočásticím jsou katedrály zdobeny červenými a modrými skly. Teprve nyní ale můžeme částice, které jsou tisíckrát tenčí než je lidský vlas, zkoumat,” přiblížila svět nanočástic Anna Fučíková z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, která se v této rychle se rozvíjející oblasti zaměřila na studium polovodičových nanočástic a jejich optických vlastností. 

Anna Fučíková vyvinula novou technologii syntézy křemíkových nanokrystalů s velmi úzkou emisní čárou a vysokou účinností luminiscence, které překonávají všechny dosud známé nanomateriály. „Ve Švédsku se nám podařilo připravit nanokrystaly, které mají velice úzké spektrum, tedy svítí de facto na právě jedné vlnové délce. V porovnání s komerčními nanočásticemi tak mají nejužší čáru na světě,“ přiblížila doktorka Fučíková, která je spoluautorkou patentů k těmto metodám.

V rámci projektu, na který získala od Nadačního fondu Neuron milion korun, bude zkoumat fyzikální vlastnosti těchto polovodičových nanomateriálů na úrovni jednotlivých nanokrystalů.

Výsledky tohoto bádání a dalšího rozvoje technologie by měly nalézt uplatnění například v LED svítidlech: „Pomocí namixování správné směsi nanokrystalů bude možné zcela zkopírovat světelný profil, který vydává Slunce, nebo jakoukoli monochronní barvu. Toho lze využít například u zářivek, které získají přirozené světlo,“ upřesnila doktorka Fučíková. Nanokrystaly mohou také posloužit jako optický zdroj do počítačů, velké uplatnění mají ale i v medicíně, kde se biologické jevy v buňkách pozorují pomocí obarvování různých organel: „V tuto chvíli je možné pozorovat pouze tři jevy najednou. Pokud ale použijeme nanokrystaly, z nichž každý má jinou barvu, můžeme najednou pozorovat až třicet jevů,“ dodala doktorka Fučíková.

 

 

Neuron Future je pravidelný pořad rádia ZET, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu. Celý rozhovor s doktorkou Fučíkovou si můžete přehrát v playeru výše.

Principy nanotechnologií znali už středověcí skláři, až teď ale můžeme tyto materiály zkoumat Foto: Anna Fučíková při práci, foto: prof J. Valenta

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.