Při protestech proti Trumpovu oznámení zemřeli dva Palestinci

Dva Palestinci dnes zahynuli v Pásmu Gazy při srážkách demonstrantů s izraelskými vojáky. Místní protestovali proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Napsala to agentura AFP s odvoláním na palestinské ministerstvo zdravotnictví.

Mohlo by vás zajímat

Jedná se o první hlášené oběti nepokojů, které rozpoutalo kontroverzní středeční prohlášení Trumpa. Jako první podle ministerstva zemřel 30letý Mahmúd Masrí, identita druhé oběti v tuto chvíli není známá.

Palestinci podlehli střelbě izraelských vojáků u hraničního plotu mezi Pásmem Gazy a Izraelem, kde podle izraelské armády stovky Palestinců válely hořící pneumatiky a házeli kamení na vojáky na druhé straně hranice. "Během výtržností stříleli vojáci cíleně na dva hlavní podněcovatele," citovala agentura Reuters prohlášení armády.

Napříč muslimským světem dnes proti kroku amerického prezidenta demonstrovaly tisíce lidí, podle záchranářů z palestinského Červeného půlměsíce utrpělo v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu přes 80 Palestinců zranění v důsledku izraelské palby konvenčními i gumovými projektily. Ve čtvrtek bylo zraněno 31 osob, napsal Reuters.

Radikální palestinské hnutí Hamás vyzvalo na dnešek k zahájení nového povstání proti Izraeli, tzv. intifádě. Demonstrace se dnes konaly také v Istanbulu a Ankaře nebo pákistánském Islámábádu.

 

Zdroj: ČTK

Při protestech proti Trumpovu oznámení zemřeli dva Palestinci Foto: Shutterstock

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.