reklama

„Při cestování nechci platit penězi, ale svými zážitky,“ říká zakladatel LowCost Race

Lowcost cestování představuje formu objevování míst s minimálním množstvím vynaložených finančních prostředků. Některé národy jsou podle zakladatele závodu LowCost Race Milana Škody neuvěřitelně sdílné. Lidé v Gruzii, Alžírsku nebo i jiných národů se zajímají o to, kým člověk je. Chtějí se například dozvědět něco o Evropanech. Z tohoto pohledu je namísto peněz dobré platit svým vlastním příběhem. Místní jsou totiž za jeho vyprávění ochotni ubytovat nebo poskytnout jídlo. 

Mohlo by vás zajímat

„Když přijdu za někým místním, může se to stát třeba v Gruzii nebo Alžírsku, tak tam jsou lidi neuvěřitelně sdílní. Když tam například stopuji, tak se mnohem blíž dostanu k místním lidem. Ti se totiž víc zajímají o to, kdo jsem a co jsem zač. Pak mi třeba nabídnou i nocleh a svolají půlku vesnice, protože se chtějí podělit o zážitek nebo chtějí zjistit něco o někom z Evropy,“ řekl na rádiu Zet Škoda.

Podle jeho slov je skutečně možné v těchto případech zaplatit vlastním příběhem. Peníze tak v určitých situacích nejsou potřeba. Člověk díky tomu pozná mnohem více než při ubytování v pětihvězdičkovém hotelu. Škoda říká, že čím více peněz lidé při cestování zaplatí, tak tím toho méně zažijí. Nejvíc míst pak člověk pozná, když cestuje sám. Díky tomu má totiž větší tendenci poznávat místní nebo se s nimi snaží ve větší míře navázat kontakt.

Cestování ve skupině představuje výhodu v místech, kde to vyžaduje bezpečnostní situace. Jako příklad Škoda uvádí cesty za polární kruh. Člověk se může snadno dostat do nesnází. Skupina lidí tak může představovat oporu při těžko řešitelných situacích.

Kde se ubytovat?

Co představuje levnou formu ubytování v kombinaci s možností poznat místní kulturu, pamětihodnosti nebo typickou gastronomii? Zajímavou a finančně nenákladnou metodu představuje takzvaný couchsurfing.

„Couchsurfing je super platforma, která právě lowcost cestování podporuje. Dá se výborně aplikovat, protože se spojí poznání místních i s tou praktickou částí, kdy se chci někde ubytovat. Můžu někomu nabídnout, že uvařím večeři nebo oni, že uvaří místní večeři. Prostě tam probíhá nějaká kulturní výměna a jsem schopen poznat to dané město nebo místa očima místního člověka,“ sdělil Škoda.

Podobnou formu ubytování nabízí portál Airbnb. Jde ovšem už o placenou službu, kterou lidé ve většině případů používají jako alternativu za hotel. „Tady bych hledal trochu změnu pohledu. Z mého pohledu by mělo jít hlavně o to, že se ubytuji u nějakého místního člověka,“ řekl Škoda. 

Co je to LowCost Race?

Škoda založil závod LowCost Race kvůli studentské zkušenosti. Student často nemá prostředky na to, aby cestoval. Z toho důvodu se musí podle Škody postavit k silnici a stopovat. „Takto poznávám mnohem víc, než když jsem třeba s rodiči v hotelu. Zaplatilo se několikanásobně více peněz, ale nezažil jsem vlastně vůbec nic ze zahraničí. To samé je to se studenty, kteří si užívají party nebo nakupování, ale to samé můžete zažít i u nás,“ uvedl Škoda.

Závod LowCost Race dává člověku výzvy, které cestovatele dostanou mnohem blíž k místním obyvatelům. Cestovatelé díky tomu získají větší motivaci k poznávání nových míst. „Lidé jsou schopni zažít víc, než jsem já osobně schopný zažít za dva nebo tři roky, protože někteří účastníci toho závodu, třeba loňské vítězky naspaly asi tak 8 hodin za 10 dní. Vzniká tam tak obrovská motivace zažít toho víc,“ sdělil Škoda. 

Letošní v pořadí již čtvrtý ročník se uskuteční 5. až 15. srpna. Loni se přihlásilo 39. týmů. Letos chtějí organizátoři přilákat 300 týmů. Závod je určený pro dvoučlenné týmy. Tito dobrodruzi poté budou sdílet své zážitky z cest. Lidé je tak budou moct sledovat online. Více informací se dozvíte na stránkách ZDE.

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru se zakladatelem závodu LowCost Race Milanem Škodou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

Zdroj: Zet

„Při cestování nechci platit penězi, ale svými zážitky,“ říká zakladatel LowCost Race Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

1. V Itálii skončil soud s kapitánem Costy Concordia

Společnost ·

Od ztroskotání výletní lodi Costa Concordia už uplynulo více než 5 let. Teprve nyní ale padl definitivní rozsudek nad jejím kapitánem Francescem Schettinem, kterému it…

2. Koruna je nejsilnější od listopadu 2013

Byznys ·

Koruna dnes odpoledne posílila vůči euru na 26,47 Kč/EUR. Je tak nejsilnější od listopadu 2013, kdy Česká národní banka (ČNB) zahájila intervence proti posilování měny…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.