Prezidentští kandidáti si nechávají své trumfy na „říjnová překvapení“

Prezidentské kampaně ve Spojených státech amerických jsou ve finále. Zejména poslední měsíc byl co se týče skandálů obou kandidátů velice pestrý. Není to náhoda. Od roku 1972 se v politickém žargonu objevuje termín „říjnová překvapení“. Právě o něm hovořil na rádiu Zet  politolog z Masarykovy Univerzity Miloš Gregor.

Výraz „říjnová překvapení“ označuje podle Gregora události, které na prezidentského kandidáta vyplavou na povrch těsně před volbami. „Ve Spojených státech se hlavní volby konají na začátku listopadu, takže v té závěrečné fázi kampaně objevují některé skandály z minulosti a skandály,“ řekl. Letošní říjen nebyl výjimkou. V rámci americkách prezidentských voleb například v říjnu vyšlo najevo Trumpovo sexuální obtěžování, ze kterého byl právě v říjnu republikánský kandidát obviňován v nejméně devíti případech.

Není náhoda, že právě k těmto odhalením dochází jen pár chvil před volbami. „Když se podíváme na složení týmu, které mají jednotliví kandidáti, tak tam zpravidla je jeden nebo vícero lidí, kteří mají za úkol projíždět minulost protikandidáta a zjišťovat jeho slabiny. To, že se objeví něco těsně před volbami, neznamená, že to také zjistili těsně před volbami,“ uvedl Gregor.

Příklad lze uvést na posledním skandálu, který otřásl předvolební scénou, a to vyšetřování nové e-mailové korespondence demokratické kandidátky Hillary Clintonové. Ta již dříve čelila vyšetřování FBI za využívání soukromého poštovního serveru ke služebním účelům v době, kdy byla ministryní zahraničí. „Hlavní vyšetřování skončilo někdy v létě a do voleb samotných se promítlo jen minimálně, protože voliči si to už nepamatují nebo tomu nepřidávají žádnou váhu. Proto je vždy pro kandidáta výhodnější, když s prominutím ta špína na protikandidáta vyplave až na poslední chvíli a voliči to vnímají jako aktuální problém,“ vysvětloval Gregor.

Takzvaná „říjnová překvapení“ skutečně mohou zahýbat veřejným míněním a ovlivnit výsledky voleb. Podle Gregora se tak naposledy stalo při prezidentské kampani v roce 2000. „Tehdy vyšlo najevo, že byl George W. Bush dříve zatčen za jízdu pod vlivem alkoholu. Náskok Bushe nad jeho protivníkem Alem Gorem byl asi čtyři procentní body a nakonec volby dopadly velice velice těsně,“ uvedl. O vítězi tenkrát musel rozhodnout Nejvyšší soud.

 

 

Celý rozhovor s politologem z Masarykovy Univerzity Milošem Gregorem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Prezidentští kandidáti si nechávají své trumfy na „říjnová překvapení“ Foto: Chris Bain / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. BBC: Řekové a Turci jednají o sjednocení Kypru

    Společnost ·

    Ve Švýcarsku probíhá jednání o sloučení rozděleného Kypru. Schůzky se zúčastní generální tajemní OSN Pan Ki-mun, prezident Kypru Nicos Anastasiades a tureckokyperský v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.