„Prezidentští kandidáti se soustředí na Severní Karolínu, může jít o rozhodující bitvu,“ říká Miller

Do amerických prezidentských voleb zbývá přesně týden. Situace se navíc značně zdramatizovala po pátečním znovuotevření kauzy emailů demokratické kandidátky Hillary Clintonové, která tím ztratila svůj dosavadní náskok. Výsledky tak v rukou drží takzvané swingové státy. Mezi ně patří i Severní Karolína, na kterou se nyní silně upírá zrak obou kandidátů. To ostatně potvrdila i americká zpravodajka rádia Zet Hedvika Miller.

Souboj demokratky Hillary Clintonové a republikána Donalda Trumpa letos provázely aféry za které se mnoho Američanů podle Hedviky Miller stydí. Na jedné straně obvinění ze zkorumpovanosti a manipulací, na straně druhé eskapády sexuálního obtěžování. Z těch Trumpových ale bývalá první dáma těžila. Minulý týden vedla tamní průzkumy až o 14 procent.

Dobrá nálada jejího volebního týmu poklesla když FBI v pátek otevřela znovu kauzu tolik přetřásaných emailů. Nová elektronická korespondence se navíc objevila v počítači bývalého manžela poradkyně Clintonové, který FBI vyslýchá kvůli pedofilní komunikaci s patnáctiletou dívkou. „Znovuotevření kauzy emailů přichází v době, kdy v předčasných volbách odvolilo už 20 milionů Američanů. Věrné zastánce Clintonové to zřejmě v jejich rozhodnutí nijak neodradí. Věří tomu, že to je opět útok na osobu bývalé první dámy ze strany republikánů,“ řekla Miller na rádiu Zet.

I tak jí nejspíš tato kauza uškodila. Podle několika anket amerických médií se Trump dotáhl na svou rivalku. List New York Times navíc uvedl, že Trump na Floridě asi o 4 procenta vede. Florida je přitom považována za stěžejní stát ve volbách.

Pozornost se stačí i na Severní Karolínu

Takzvaným swingovým státem je vedle Floridy i Severní Karolína, kam se soustředí poslední snahy o zvýšení volebních preferencí obou politických táborů. „Místní jsou neustále povzbuzováni politickými špičkami. V městě Charlotte a jeho okolí v jeden týden proběhly mítinky s Clintonovou, kterou podpořila i současná první dáma Michell Obamová. Byl tady několikrát Donald Trump a jeho viceprezident Pence, hovořil tady Bill Clinton. Mítinku se účastní děti Donalda Trumpa včetně oblíbené Ivanky. Trump má navíc v okolí Charlotte investice v podobě golfových hřišť a realitních kanceláří,“ popisovala situaci v Severní Karolíně Miller.

Atmosféra na těchto setkáních jsou pak podle zpravodajky velmi energická a politici zde silně naléhají na zúčastněné, aby volili jejich kandidáta. „Byla jsem svědkem takového mítinku jako novinář minulý týden ve Winston Salem, kde první dáma Obamová doslova nařizovala lidem že až cituji ,vypadnou z mítinku, musí jít rovnou do volebních místností dát hlas Hillaryʼ. Na druhou stranu republikáni na podobném setkání v Charlotte nazývali Trumpa už prezidentem USA. A to bylo v době, kdy za Clintonvou zaostával podle místních médií až o 14 procent,“ řekla Miller.

V Severní Karolíně tak může jít o rozhodující bitvu. Oba kandidáti se sem na další mítinky v týdnu chystají. „Je pravda, že mnozí lidé teď budou se svým rozhodnutím vyčkávat. Možná na přetřes opět přijde Trump a jeho propojení s Ruskem a Putinem, sedm dní zase není tak málo a leccos se může změnit, což ostatně dokázal právě konec minulého týdne,“ uzavřela Miller.

 

 

Celý rozhovor s americkou zpravodajkou rádia Zet Hedvikou Miller si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

„Prezidentští kandidáti se soustředí na Severní Karolínu, může jít o rozhodující bitvu,“ říká Miller Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. BBC: Čína představila svou novou stíhačku J-20

    Společnost ·

    Čína poprvé veřejně představila svou novou stíhačku J-20. Stroj s dlouhým doletem a schopností vyhnout se radarům armáda představila na letecké show v jihočínském měst…

  2. Osm letišť, kde si dlouhé mezipřistání užijete

    Společnost ·

    Při cestování není snad nic horšího než mít dlouhá mezipřistání. Nepohodlné letištní sedačky a předražené restaurace v takových časech na náladě nepřidají. Na některýc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.