Prezidentské volby v USA rozhoupaly světové finanční trhy, sázkové kanceláře prodělaly

Překvapivé vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách ve středu rozkolísalo finanční trhy celého světa. Akcie na zprávu počátečně zareagovaly mohutným propadem. Později ovšem ztráty smazaly a hlavní indexy amerických akcií obchodování zahájily růstem, který prudce následoval i v závěru. Trhům zpočátku pomohl Trumpův smířlivý povolební projev. Následně začali investoři svůj postoj k Trumpově vítězství a jeho dopadu na trhy přehodnocovat. Ztráty smazal i dolar. Zlaté, které je zárukou politické a ekonomické nejistoty své počáteční zisky odevzdalo. Sázkové kanceláře v České republice zase prodělaly desítky milionů korun.

Investoři ve volbách preferovali demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou, která by podle nich zachovala současné směřování Spojených států. Trumpovo vítězství bylo naopak spojováno s nejistotou ohledně dalšího politického i ekonomického vývoje země. Investoři se však později více zaměřili na Trumpovy plány, které počítají se zvýšením výdajů na infrastrukturu a naopak se snížením daní pro firmy. Oba tyto plány jsou považovány za pozitivní pro akcie i pro dolar.

V reakci na Trumpovo vítězství odepisovaly evropské akciové indexy ve středu dopoledne zhruba dvě procenta, pražská burza ztrácela asi půl procenta. Kolem poledne už se ale ztráty snižovaly. Evropské akcie nakonec zakončily obchodní den se ziskem 1,5 procenta, index pražské burzy ale zůstal téměř beze změn.

Dow Jonesův index ve středu uzavřel obchodování vzestupem o 1,40 procenta na 18 589,69 bodu a rozšířil dvouapůlprocentní zisk z prvních dvou dní týdne. Širší index S&P 500 posílil o 1,11 procenta na 2163,26 bodu a index technologického trhu Nasdaq skončil se stejným ziskem na 5251,07 bodu.

Trumpův úspěch tak nejvíce zasáhl asijské akciové trhy, které kvůli posunu času už nestihly na pozdější oživení v Evropě a Severní Americe zareagovat. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 uzavřel středeční obchodování propadem o 5,4 procenta. Zaznamenal tak nejprudší jednodenní propad od června, kdy se burzy dostaly pod silný prodejní tlak po rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii.

Ekonomka Komerční banky Jana Steckerová řekla, že negativní dopady Trumpova vítězství nejvíce pocítí rozvíjející se trhy a především země, které jsou pro Spojené státy významným obchodním partnerem. Mezi ně patří zejména Kanada, Mexiko, Jižní Korea, Tchaj-wan, Irsko a Čína. „V případě zavedení vysokých cel a ochranářské politiky by tyto země trpěly nejvíce,“ uvedla. Mexické peso se dnes vůči dolaru v jednu chvíli propadlo o více než 13 procent a spadlo na rekordní minimum, později ale ztráty snížilo. Trump v předvolení kampani sliboval omezení přílivu imigrantů z Mexika do USA i přehodnocení obchodních vztahů USA s Mexikem a Kanadou.

Obavy z dopadů na hospodářství své země mají také němečtí ekonomové a výrobci aut. „Pokud Donald Trump skutečně prosadí to, co ve volební kampani slíbil, budeme muset výrazně snížit naše odhady. Protože hrubý mix protekcionismu a přerozdělování zdola nahoru skrze snížení daní by z USA učinil epicentrum nejistoty v mezinárodních hospodářských vztazích,“ uvedl Gustav Horn z Institutu pro makroekonomii a výzkum konjunktury (IMK).

Podle analytiků by Trumpovo vítězství mohlo vést i k tomu, že jak americká centrální banka (Fed), tak Evropská centrální banka budou pokračovat v uvolněné měnové politice. To by mohlo způsobit i prodloužení režimu devizových intervencí České národní banky. Ekonomové ale upozorňují, že stejné úvahy byly i po brexitu a nakonec se nenaplnily.

Negativní dopad mělo vítězství Donalda Trumpa také na sázkové kanceláře. Ty české prodělaly desítky milionů korun. Nejvyšší výhru, téměř 1,5 milionu korun, vyplatila Fortuna. Celkový objem přijatých sázek překročil 40 milionů korun a v porovnání s posledními volbami v roce 2012 byl čtyřikrát vyšší. Za rekordním náběrem v politických sázkách z českých prezidentských voleb v roce 2013 zhruba o deset milionů korun zaostal.

 

Zdroj: ČTK

Prezidentské volby v USA rozhoupaly světové finanční trhy, sázkové kanceláře prodělaly Foto: ČTK/PA/Paco Anselmi: Donald Trump

reklama

Další články

 1. Penta prodala Florentinum čínské skupině CEFC

  Byznys ·

  Investiční skupina Penta dnes podepsala dohodu o prodeji svého administrativního komplexu Florentinum čínské skupině CEFC, která podala nejvyšší nabídku. Uvedla to v t…

 2. Trump míří do Bílého domu

  Společnost ·

  Američané si ve volbách zvolili za 45. prezidenta newyorského miliardáře Donalda Trumpa. Jeho vítězství uzavírá osmiletou éru demokratů v Bílém domě. Trump ovládl trad…

 3. EU rozšířila sankční seznam spojený s Krymem

  Společnost ·

  Země Evropské unie sestavily nový seznam lidí, které EU postihuje sankcemi kvůli porušování ukrajinské územní celistvosti. Bez bližších podrobností o tom v úterý infor…

 4. Deutsche Bank plánuje prodat svoji polskou banku

  Byznys ·

  Německá banka Deutsche Bank chce prodat aktivity v Polsku v čele se svou dceřinou firmou Deutsche Bank Polska. Informovala o tom agentura Reuters. Pro největší německo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.