Prezidentské volby jdou do trháku, po poledni se začne rozhodovat o nové české hlavě státu

V pátek dvě hodiny po poledni v České republice odstartuje finálové druhé kolo prezidentských voleb. Lidé v něm rozhodnou, zdali hlavou státu setrvá Miloš Zeman, nebo jestli jej vystřídá profesor Jiří Drahoš. Hlasovací lístky s jejich jmény dostanou ve volebních místnostech.

Hlasovat se v pátek bude do 22:00 a v sobotu od 08:00 do 14:00. Volební komisaři pak začnou hlasy v každém z 14 866 okrsků sčítat. Výsledky, které bude průběžně zveřejňovat Český statistický úřad na volebním webu, by podle jeho očekávání měly být do sobotního pozdního odpoledne.

Pro Zemana v prvním kole voleb před dvěma týdny hlasovaly zhruba dva miliony lidí, Drahoš získal asi 1,4 milionu hlasů. Podporu mu ale vyjádřili čtyři další kandidáti v pořadí, které volilo dohromady 1,7 milionu lidí.

Volit prezidenta může zhruba 8,4 milionu voličů. V prvním kole tohoto práva využily tři pětiny z nich. Ve finále by jich mohlo být podle odhadů zhruba stejně, tak jako při první volbě před pěti lety.

 

 

Zdroj: ČTK

Prezidentské volby jdou do trháku, po poledni se začne rozhodovat o nové české hlavě státu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Odboráři Škoda Auto požadují růst mezd o 18 %

    Byznys ·

    Odboráři mladoboleslavského výrobce Škoda Auto doručili vedení společnosti své požadavky ohledně růstu mezd v letošním roce. Požadují přitom zajištění tarifním zaměstn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.