Prezidentský mandát na Kypru obhájil Anastasiadis

V rámci prezidentských voleb na Kypru v neděli zvítězil se ziskem 56 % hlasů současný prezident Nikos Anastasiadis. Po sečtení všech hlasovacích lístku o tom informovala volební komise. Prezidentův vyzyvatel Stavros Malas, kterého ve druhém kole podpořilo 44 procent voličů, svou porážku již uznal a Anastasiadovi blahopřál, uvedla agentura AFP. Volební účast dosáhla 73 procent.

Oba kandidáti slibovali, že oživí rozhovory o sjednocení ostrova a budou pokračovat v ekonomických reformách. Lišili se jen v taktice, jakou toho chtějí dosáhnout. Jednasedmdesátiletý Anastasiadis zastává konzervativní, zatímco padesátiletý Malas, kterého podpořili komunisté ze strany AKEL, levicové postoje.

V centru hlavního města Nikósie se podle agentury DPA hned po oznámení prvních odhadů výsledků shromáždili příznivci současného prezidenta a začali bujaře slavit.

Oba politici se spolu ve volbách utkali již před pěti lety. V letošním prvním kole 28. ledna získal současný prezident přes 35 procent hlasů, exministra zdravotnictví Malase podpořilo přes 30 procent hlasujících. Neúčast v prvním kole činila 28 procent a neúspěšní kandidáti na místní poměry překvapivě odmítli dát voličům pro druhé kolo doporučení.

Slušný výsledek Malase v prvním kole se interpretoval jako touha voličů po změně. Padesátiletý horlivý zastánce znovusjednocení ostrova vyčítá stávajícímu prezidentovi, že nebyl při rozhovorech dostatečně aktivní. Odsuzuje také nízké mzdy a fakt, že ze země odchází za prací mnoho mladých lidí.

Kypr je rozdělen od turecké invaze z července 1974, kdy Ankara vyslala do severní třetiny ostrova vojska v reakci na pokus o převrat nacionalistických kyperských Řeků. Ti chtěli připojit Kypr k Řecku. Kyperská republika je nyní členským státem Evropské unie, ale de facto jde jen o jižní část ostrova. Severní republiku s převážně tureckým obyvatelstvem uznává pouze Turecko.

 

 

Zdroj: ČTK

Prezidentský mandát na Kypru obhájil Anastasiadis Foto: Ververidis Vasilis / Shutterstock.com: Prezident Kypru Nikos Anastasiadis

reklama

Další články

  1. Novou jadernou doktrínu USA kritizuje i Čína

    Společnost ·

    Po sobotní kritické reakci Moskvy v neděli dal najevo negativní stanovisko k nové jaderné doktríně USA i Peking. Čínské ministerstvo obrany se podle agentury AP pozast…

  2. Trump obvinil FBI z nadržování demokratům

    Společnost ·

    Za předehru očekávaného zveřejnění kritické zprávy republikánů o práci FBI v pátek americká média označují ranní tweet Donalda Trumpa. Prezident v něm obviňuje vyšetřo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.