Prezidentská kampaň ve Francii končí

Dnešní půlnocí ve Francii skončí kampaň před prezidentskými volbami, které se konají v neděli. V nich se naposledy střetnou centrista a bývalý člen dosluhující socialistické vlády Emmanuel Macron a nacionalistka Marine Le Penová. Oba bojovali o hlasy stoupenců poražených soupeřů z prvního kola a nerozhodnutých voličů.

Favoritem podle průzkumů zůstává Macron, který podle posledních průzkumů zvýšil náskok na svou soupeřku po středeční televizní debatě. Centrista by měl obdržet zhruba 62 procent hlasů a Le Penová 38 procent. Dnes zveřejněné výsledky ankety společnosti Elabe pro televizi BMF TV a list L´Express naznačují Macronův vzestup za poslední dny. V předchozím průzkumu Elabe se pro něj vyslovilo 59 procent lidí a Le Penové chtělo dát hlas 41 procent.

Podle médií mají v neděli voliči na výběr mezi velmi rozdílnými cestami, jimiž se může Francie do budoucna vydat. Bývalý bankéř a ministr ekonomiky socialistické vlády Macron chce liberalizovat ekonomiku a zvýšit její konkurenceschopnost, což se ale promítne i do zvolnění pracovního práva. Kvůli tomu odrazuje mnohé levicové voliče. V zahraničí politice se hlásí k tradičnímu spojenectví se Západem a k dalšímu budování EU.

Le Penová chce naopak ochranářská opatření, uzavření hranic, tvrdé omezení imigrace, opuštění eura nebo rovnou i EU.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

 

Prezidentská kampaň ve Francii končí Foto: Guillaume Destombes / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Babiš podal kvůli nahrávkám trestní oznámení

    Společnost ·

    Vicepremiér Andrej Babiš podal trestní oznámení kvůli záznamům svých rozhovorů, které se tento týden objevily na internetu. Oznámení již podal na městském státním zast…

  2. Deutsche Bank má nového největšího akcionáře

    Byznys ·

    Čínský konglomerát HNA Group od úterý vlastní skoro 10 procent největší německé bankovní společnosti Deutsche Bank. Na postu top akcionáře německé společnosti tak vyst…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.