Prezident Zeman odmítá roli ruské armády v ukrajinské válce, sankce jsou podle něj zbytečné

Prezident Miloš Zeman odmítl vojenskou roli Ruska v konfliktu na Ukrajině a řekl, že sankce proti vládě prezidenta Vladimíra Putina jsou proto „neefektivní a zbytečné“. Zemanův komentář je v rozporu s prohlášeními představitelů Severoatlantické aliance a západních států. „Beru vážně prohlášení ministra zahraničí (Sergeje) Lavrova, že tam žádní ruští vojáci nejsou,“ řekl Zeman v rozhovoru.

Konflikt na Ukrajině „je především potřeba pravdivě pojmenovat,“ řekl Zeman v rozhovoru pro pořad Pressklub. „Je třeba říci poctivě, že to opravdu je občanská válka. Občanská válka mezi dvěma skupinami ukrajinských obyvatel. Může se z ní stát i ruská invaze, ale v této fázi je to občanská válka mezi dvěma skupinami ukrajinských obyvatel.“

Zeman rozhovor poskytl tento týden pro publicistický magazín Pressklub, který připravuje Studio Zet spolu se stanicí Frekvence1. 

Zeman také řekl, že zatím k invazi Ruska na Ukrajinu nedošlo a tedy sankce proti Rusku jsou „naprosto zbytečné a neefektivní“.  

Šest měsíců bojů na východní Ukrajině mezi vládními jednotkami a pro-ruskými separatisty si podle OSN vyžádala už 2 600 životů. Asi jeden milion lidí muselo opustit své domovy. Ukrajinská vláda, a představitelé NATO, Evropské Unie i Spojených států argumentují, že vláda Vladimíra Putina podporuje separatisty zbraněmi, vojenskou technikou i jednotkami. To vyvolalo dvě vlny ekonomických sankcí proti Rusku.

Proruští separatisté bojují s ukrajinskou armádou v převážně rusky mluvící oblasti Donbas, která je základnou většiny ukrajinského těžkého průmyslu a je zdrojem zhruba 18 procent ekonomického výkonu země.

Podle Zemana se „problém v první řadě týká Ukrajiny,“ která si díky občanské válce sama ničí svůj průmyslový potenciál v oblasti Donbasu a „vytváří jakési hluboké příkopy mezi ruskojazyčným obyvatelstvem a ukrajinskojazyčným obyvatelstvem.“ To zemi může přivést na pokraj státního bankrotu, řekl.

„Pokud na Ukrajině probíhá občanská válka, tak jsou sankce vůči Rusku naprosto zbytečné a neefektivní,“ řekl Zeman. „Pokud by došlo k ruské invazi na Ukrajinu, tak jsou sankce naprostou nutnosti, a to včetně vojenských opatření.“

 

Přítomnost ruské armády na Ukrajině se podle Zemana neprokázala

 

Podle Zemana zatím přítomnost armády Ruské federace na území Ukrajiny neprokázala. „A já beru vážné prohlášení ministra zahraničí Lavrova, že tam žádní ruští vojáci nejsou.“

Zemanova prohlášení jsou v rozporu s názory ostatních představitelů aliance NATO, v době jednání lídrů aliančních zemí na dvoudenního summitu  aliance ve velšském Newportu. Americký prezident Barack Obama řekl na návštěvě v Estonsku tento týden, že konflikt může skončit pouze tehdy, když Rusko přestane separatistům na Ukrajině dodávat zbraně a vojáky. 

Postoj Zemana dnes kritizoval například švédský ministr zahraničí Carl Bildt. „Nevím, jestli existuje česká zpravodajská služba, máte ji? Mohl by se zeptat jich,“ řekl Bildt před novináři na adresu českého prezidenta.

Zeman se své výroky později v rozhovorech s novináři na summitu pokusil změkčit. Novinářům pak podle ČTK řekl, že důvodem pro přitvrzení evropských hospodářských sankcí vůči Rusku by bylo porušení nyní sjednávaného příměří či přímá ruská invaze na území Ukrajiny. Řekl také, že není pochyb o tom, že Ukrajina čelí ruské agresi.

Podle agentury Bloomberg se ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi dnes podařilo vyjednat v běloruském Minsku příměří mezi válčícími stranami. 

Premiér Sobotka by se, pokud jde o sankce, neměl unáhlovat

Zeman také řekl pro Pressklub, že by premiér Bohuslav Sobotka měl počkat s postojem vůči sankcím, navrženým EU, do té doby, než se prokáže ruské angažmá v konfliktu. 

„Já si myslím, že by pan premiér by měl počkat, až se prokáže, zda ruský kontingent skutečně vstoupil na Ukrajinu a invazní armáda se neskládá jen z několika stovek dobrovolníků. Takže na místě pana premiéra Sobotky bych pečlivě vyčkal, nechal bych si ověřit, zda došlo nebo nedošlo k ruské invazi na východní Ukrajinu a podle toho bych volil buď měkký nebo tvrdý tón. Nemám li tuto informaci, mám mlčet,“ řekl Zeman.

 

Zeman také řekl, že „kromě hrozby ruské rozpínavosti je tu i hrozba islámské rozpínavosti,“ které ale nebyla dosud věnována patřičná pozornost. 

Zdroj: ZET, ČTK

 

Prezident Zeman odmítá roli ruské armády v ukrajinské válce, sankce jsou podle něj zbytečné Foto: Miloš Zeman

reklama

Další články

  1. Rusko zakázalo dovoz cukrovinek z Ukrajiny

    Byznys ·

    Rusko zakázalo dovoz cukrovinek z Ukrajiny a blokádu odůvodnilo ochranou spotřebitelů. Ruská státní kontrola totiž zjistila porušení zákonů u některých značek ukrajins…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.