Prezident Zeman jmenoval Rusnoka členem rady ČNB, zmínil i přijetí eura

Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval bývalého premiéra v demisi, Jiřího Rusnoka, novým členem bankovní rady České národní banky. Zeman při Rusnokově slavnostním jmenování připomněl, že v programové části koaliční smlouvy se hovoří o přijetí eura. Podle prezidenta je Rusnok člověkem, který kombinuje ekonomické a politické znalosti a bude velkým přínosem při řešení problému přijetí evropské měny.

Jiří Rusnok tak v bankovní radě nahradí Evu Zamrazilovou, které končí její šestiletý mandát 28. února. Prezident již od nástupu do funkce avizoval, že členem bankovní rady jmenuje právě Rusnoka. Bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově politických opatřeních.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky je jmenování Rusnoka dobrým krokem. Mimo jiné uvedl, že Rusnok rozšíří názorové spektrum členů bankovní rady. Sám Rusnok označil své jmenování členem rady za pokračování a asi i vyvrcholení své odborné kariéry.

Z dlouhodobějšího pohledu je pak podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška zřejmě, že Rusnokovo jmenování je prvním krokem v názorovém posunu vedení ČNB směrem ke vstřícnějším postojům k evropské integraci. Hlavní ekonom Patria Finance David Marek uvedl, že v osobě Rusnoka se snoubí zkušenosti z hospodářské politiky s praxí ve finančním světě.

Do konce ledna byl Rusnok premiérem prozatímní vlády, která od léta úřadovala bez vyslovení důvěry Poslaneckou sněmovnou. Předtím Rusnok působil jako šéf ING penzijního fondu i jako prezident Asociace penzijních fondů. Dříve byl také ministrem financí a ministrem průmyslu a obchodu.

Rusnok doplní bankovní radu v době, kdy ČNB čelí kritice části ekonomů a politiků za devizové intervence, které vedly k oslabení koruny. Zatímco prezident zásah centrálních bankéřů kritizoval, Rusnok ho hájil. V listopadu řekl, že intervence domácí ekonomice pomohou a zvýší její konkurenceschopnost.

ČNB zahájila intervence 7. listopadu s cílem oslabit korunu a zabránit tak hrozící deflaci. Snaha držet kurz koruny poblíž hranice 27 korun za euro, jak ČNB deklarovala, bude podle guvernéra ČNB Miroslava Singera trvat nejméně rok a půl.

Další výměna členů bankovní rady je možná v červenci 2016, kdy končí mandát guvernérovi Miroslavu Singerovi a členovi bankovní rady Kamilu Janáčkovi.

Zdroj: ČTK

Prezident Zeman jmenoval Rusnoka členem rady ČNB, zmínil i přijetí eura Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.