Prezident Zeman jmenoval 25 nových soudců

Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jmenoval 25 nových soudců. Noví soudci částečně posílí soudy, kde jsou pomalá řízení. Částečně rovněž nahradí soudce, kteří ve funkci končí. Poprvé od sobotního vítězství v prezidentské volbě se ve středu znovuzvolená hlava státu objevila na veřejnosti.

Ceremoniál měl původně začít ve 14:00, Zeman do místnosti přišel asi o 15 minut později. Za zpoždění se soudcům omluvil. Zdůvodnil to telefonickou gratulací od izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. „Gratulace byla poněkud delší, než jsme oba dva očekávali,“ řekl Zeman.

Jmenování se uskutečnilo v jiném aranžmá než v předchozích letech. V místnosti byl na rozdíl od minulých jmenování soudců umístěn stůl, na kterém ležely připravené dekrety a prezident se o něj po většinu ceremoniálu opíral pravou rukou, zatímco levou se opíral o hůl. Po jmenování také Zeman odešel ještě před přípitkem s novými soudci, kterého se v minulosti zpravidla účastnil.

Zeman v projevu při jmenování připomněl případy komunálních politiků, kteří byli postaveni před soud za politické rozhodnutí a ve velké většině případů osvobozeni. „Suďte spravedlivě, ale přijde-li vám pod nůž funkcionář malé obce, který trpí úzkostí z toho, že ho zavřou kvůli předražené kanalizaci nebo něčemu podobnému, buďte na něj laskaví a uděláte dobrý skutek,“ řekl novým soudcům.

Prezident jmenuje soudce na návrh vlády. Mezi novými soudci obecných soudů je 13 žen a 12 mužů. Částečně nahradí soudce, kteří končí svou profesní dráhu, a částečně posílí soudy, kde je to nejvíc potřeba kvůli vyrovnání rychlosti řízení.

Šest nových soudců bude působit v obvodu Krajského soudu v Brně. Pět soudců přibude pod Městský soud v Praze, čtyři zamíří do obvodu pražského krajského soudu. Po třech soudcích posílí obvody královéhradeckého a plzeňského soudu, dva soudci přibudou pod Krajský soud v Ostravě a jeden pod budějovický krajský soud. Poslední kandidát zamíří k Nejvyššímu správnímu soudu.

Zeman jmenoval nové soudce naposledy loni v září. Osmadvacítku nováčků tehdy varoval před braním úplatků.

Od sobotního odpoledne, kdy ve svém volebním štábu v pražském Top hotelu slavil a komentoval své znovuzvolení, se Zeman na veřejnosti neobjevil. Po volbách odpočíval na zámku v Lánech. V pondělí jmenoval 12 rektorů veřejných vysokých škol a univerzit, dekrety ale nedostali na tradičním ceremoniálu na Pražském hradě z rukou hlavy státu, ale o den později v Karolinu od ministra školství. S rektory má hlava státu dlouhodobě napjaté vztahy.

Zeman od zvolení nekomunikoval ani s médii. Krátký rozhovor ve středu vydal server Parlamentnílisty.cz. Zeman v něm uvedl, že chce pokračovat v návštěvách krajů, jejich pořadí bude uzpůsobeno tamnímu volebnímu výsledku v prezidentských volbách. „Mým cílem bude občanům poděkovat,“ řekl Zeman. Na příští týden Zeman plánuje dovolenou. Chce pobývat v Lánech, kde si bude číst.

 

 

Zdroj: ČTK

Prezident Zeman jmenoval 25 nových soudců Foto: yakub88 / Shutterstock.com: Ilustrační foto Miloš Zeman

reklama

Další články

  1. Facebook zakáže reklamy podporující kryptoměny

    Byznys ·

    Sociální síť Facebook se staví proti kryptoměnám a zakáže s nimi spojené reklamy a finanční produkty, které je podporují. Informaci uvedl ředitel pro produktový manage…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.