Prezident Zeman dnes jmenuje nového guvernéra ČNB

Prezident Miloš Zeman dnes jmenuje novým guvernérem České národní banky člena bankovní rady Jiřího Rusnoka (55). Ten od července ve funkci nahradí Miroslava Singera, kterému končí druhé šestileté funkční období v radě.

Minulý týden Zeman jmenoval od července novými členy bankovní rady Vojtěcha Bendu (40) a Tomáše Nidetzkého (46). Kromě Singera totiž končí funkční období i členovi bankovní rady Kamilu Janáčkovi. Oba noví členové bankovní rady jsou považováni za názorově blízké Rusnokovi. Jeho pozice v bankovní radě by tak podle analytiků měla být silná.

Rusnok byl od 1. března 2014 jmenován Zemanem členem bankovní rady. Od června 2013 do ledna 2014 předsedal úřednické vládě. Od dubna 2001 byl posledním ze tří ministrů financí sociálnědemokratické vlády Miloše Zemana, v následující koaliční vládě Vladimíra Špidly byl do března 2003 ministrem průmyslu a obchodu. Následně pracoval v ING Penzijním fondu.

Nad tím, co Rusnokovo působení v křesle guvernéra ČNB přinese se v pořadu Investice Zet zamýšlela hlavní ekonomka Raiffeisen Bank Helena Horská. Ta tvrdí, že ačkoliv Rusnok není příznivcem kurzového závazku, tak nebude příznivcem náhlých a radikálních změn v měnové politice. Více čtěte zde

 

Zdroj: ČTK, Zet

Prezident Zeman dnes jmenuje nového guvernéra ČNB Foto: Jiří RUSNOK; Zdroj: Profimedia.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.