Prezident odmítl jmenovat Jana Veselého předsedou soudu v Ústí nad Labem

Prezident Miloš Zeman odmítl návrh ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) na jmenování Jana Veselého předsedou Krajského soudu v Ústí nad Labem. Důvodem odmítnutí jsou Veselého nedostatečné pracovní výsledky a to, že jím řízený mělnický soud dlouhodobě obsazuje poslední místa v hodnocení kvality. 

Preziden Miloš Zeman odmítl návrh na jmenování Jana Veselovského kvůli jeho nedostatečným pracovním výsledkům předsedou Krajského soudu v Ústí nad Labem. Zeman prý zohlednil i negativní stanovisko Soudcovské unie.

Mluvčí prezidenta doplnil, že se Zeman otázkou zabýval ve středu a k odmítnutí kandidáta přistoupil vůbec poprvé. Své rozhodnutí již odeslal ministryni Válkové. Ta později v tiskové zprávě uvedla, že Zemanovo rozhodnutí respektuje. Na post šéfa ústeckého krajského soudu vypíše nové výběrové řízení tak, aby se vítěz mohl ujmout funkce od 1. října.

Soudkyně ústeckého krajského soudu Zdeňka Hošková, která iniciovala první dopis s pochybnostmi o výběru Veselého, ČTK řekla, že prezidentovo rozhodnutí vítá. „Určitě pan prezident rozhodl tak, jak jsem si myslela, že by bylo správné rozhodnout s ohledem na stanoviska soudcovské rady a Soudcovské unie,“ řekla ČTK Hošková s tím, že nové výběrové řízení na předsedu krajského soudu považuje za nejlepší řešení.

Zeman zároveň schválil druhého navrženého kandidáta na předsedu krajského soudu - Milana Bořka, který by měl od října šéfovat Krajskému soudu v Brně. Bořkovu nominaci bude v pondělí za prezidentovy přítomnosti projednávat vláda, která se chtěla na schůzi zabývat i návrhem na jmenování Veselého.

Bořek ČTK řekl, že je velmi rád, že Zeman k němu neměl výhrady. „Více věc nechci komentovat, dokud nominaci neprojedná vláda,“ uvedl. Připomněl, že brněnský krajský soud patří co do množství kauz k nejvíce zatíženým krajským soudům v ČR. „Vím, že bude přede mnou mnoho úkolů, které z toho vyplývají,“ doplnil Bořek. Nyní působí na Vrchním soudě v Praze. Do dubna 2013 pracoval na Krajském soudu v Hradci Králové, který vedl i jako předseda. V Brně vystudoval a na návrat do něj se těší.

Veselý působí v justici od roku 1997, kdy nastoupil jako justiční čekatel Krajského obchodního soudu v Praze. V roce 2000 byl jmenován do funkce soudce a přidělen k Okresnímu soudu v Mělníku, který vede od března 2008.

Vítězství Veselého ve výběrovém řízení ministerstva spravedlnosti na předsedu ústeckého krajského soudu provázely kontroverze. Konkurz, v němž neuspěli místopředsedové ústeckého soudu, vedla tehdejší náměstkyně Válkové Hana Marvanová, která zdůrazňovala, že výběrové řízení je otevřeno pro uchazeče zvenčí. Někteří justiční funkcionáři podle ní dávali najevo, že si změny nepřejí. Otázka jmenování Veselého byla součástí sporu Marvanové s Válkovou, který vyvrcholil odchodem náměstkyně.

Proti jmenování Veselého se opakovaně postavila soudcovská rada ústeckého soudu, a Válková proto s návrhem váhala. Rada upozornila mimo jiné na to, že Veselý nemá praxi u krajského soudu, ačkoliv taková stáž bývá standardním předpokladem pro kandidáty na předsedy těchto soudů.

Výsledky konkurzu zpochybnila i Soudcovská unie, která poukázala na to, že podklady výběrové komise k jednotlivým kandidátům byly prokazatelně nedostatečné - ministerstvo si totiž ohledně Veselého později vyžádalo další dokumenty. Unie proto navrhla, aby se uskutečnilo nové výběrové řízení. Válková však reagovala tak, že závěry komise považuje za směrodatné.

Loni v září Zeman jmenoval hned tři předsedy krajských soudů, jejichž předchůdcům končil mandát. Novým šéfům plzeňského, českobudějovického a pražského městského soudu tehdy na Hradě řekl, že si velmi podrobně prostudoval jak jejich životopisy, tak i koncepce, které ve svých funkcích hodlají prosazovat.

Krajské soudy v Ústí nad Labem a v Brně byly v letech 2009 až 2011 zmiňovány ve výročních zprávách Bezpečnostní informační služby. Ta upozorňovala na možné prorůstání s podsvětím a klientelismus na těchto soudech.

Zdroj: ČTK

Prezident odmítl jmenovat Jana Veselého předsedou soudu v Ústí nad Labem Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Rusko se ostře ohradilo proti americkým sankcím

    Byznys ·

    Moskva dnes dotčeně a ostrými slovy zareagovala na nové americké sankce, které postihují i řadu klíčových ruských firem. Jejich akcie už dnes na moskevské burze citeln…

  2. Mulally z Fordu přechází do správní rady Googlu

    Byznys ·

    Bývalý generální ředitel automobilky Ford Motor, Alan Mulally, byl jmenován do správní rady internetové společnosti Google. Google který plánuje rozšířit svůj operační…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.