Premiér Východního Timoru Gusmao odstoupil ze své funkce, nástupce je neznámý

Předseda vlády Východního Timoru a hrdina boje za nezávislost Alexandr Xanana Gusmao odstoupil z funkce. Oznámila to dnes místní vláda. Premiérův nástupce ještě nebyl vybrán. Gusmao odsupuje, protože chce vedení přenechat mladší generaci. 

Gusmao (68), který jako partyzánský vůdce napomohl k ukončení indonéské nadvlády a poté se stal prvním prezidentem, už déle než rok naznačuje, že by chtěl odstoupit, aby přenechal vedení jedné z nejchudších zemí světa mladší generaci.

„Vláda potvrzuje, že premiér Gusmao zaslal dopis o odstoupení z funkce prezidentovi republiky,“ uvedl vládní mluvčí. „Je nyní na prezidentovi, aby zvážil a odpověděl na abdikační dopis,“ dodal.

Oba vůdci země se tento týden setkali, aby jednali o změnách v kabinetu, které se čekají příští týden.

Východní Timor vyhlásil po krvavém osvobozeneckém boji s více než 170 000 mrtvými nezávislost na Indonésii v květnu 2002 a stal se tak prvním nově vzniklým státem tohoto století. Bývalá portugalská kolonie je malá země, která je závislá především na rozvojové pomoci Austrálie. Zhruba polovina obvatelstva, které čítá 1,2 milionu lidí, žije v chudobě.

 

Zdroj: Zet

Premiér Východního Timoru Gusmao odstoupil ze své funkce, nástupce je neznámý Foto: ČTK: Xanana Gusmao

reklama

Další články

  1. Nespolehlivých plátců DPH je mezi firmami 165

    Byznys ·

    Počet nespolehlivých plátců v registru plátců daně z přidané hodnoty (DPH) stoupl do února na 165 firem. Oproti listopadu jde o desetiprocentní nárůst. Téměř 70 procen…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.