Premiér Sobotka bude na summitu V4 požadovat uprchlická střediska na vnější hranici Schengenu

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) bude chtít, aby dnešní summit zemí visegrádské skupiny (V4) podpořil zřízení přijímacích středisek pro uprchlíky na vnější hranici schengenského prostoru nebo důraznější zásah proti pašerákům lidí. Premiéři V4 se ke společnému řešení migrační krize dnes sejdou v Praze. Předsedové vlád Česka, Slovenska, Polska a Maďarska chtějí na summitu ještě před dalšími jednáními na evropské úrovni sladit své postoje k problematice migrace a prodiskutovat některá konkrétní opatření související s přílivem uprchlíků, kterému v posledním období čelí zejména Maďarsko.

Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD) už dříve řekl, že Bohuslav Sobotka bude se svým slovenským protějškem Robertem Ficem, polskou kolegyní Ewou Kopaczovou a předsedou maďarské vlády Viktorem Orbánem jednat o posílení ochrany schengenských hranic či o zvýšení pomoci regionům, odkud uprchlíci do Evropy míří.

Premiéři by také měli jednat o přímé pomoci Maďarsku či o takzvaném seznamu bezpečných zemí, jejichž občany je možné automaticky vracet, pokud jsou zadrženi jako migranti. Premiéři V4 pravděpodobně rovněž zopakují nesouhlas s povinnými kvótami na přerozdělování běženců v EU, kvůli němuž čelily země ze střední a východní Evropy kritice ze strany některých starých členských států unie.

Výsledkem dnešního setkání bude společné prohlášení, v němž chtějí předsedové vlád V4 shrnout, co mohou země skupiny udělat pro řešení migrační krize a o jakých tématech by se kvůli tomu mělo diskutovat na evropské úrovni. Podle Orbána se bude diskutovat například o možnosti mimořádného summitu EU. Na dnešní jednání naváže v pondělí v Bratislavě schůzka Sobotky a Fica s rakouským premiérem Wernerem Faymannem.

 

Zdroj: ČTK

 

Premiér Sobotka bude na summitu V4 požadovat uprchlická střediska na vnější hranici Schengenu Foto: Bohuslav SOBOTKA Zdroj: ČTK/AP/Darko Vojinovic

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.