Premiéři Číny a Ruska budou jednat vzájemné spolupráci

Čínský premiér Li Kche-čchiang dnes navštíví Moskvu, aby jednal se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem o spolupráci obou zemí v oblastech energetiky, hospodářského rozvoje, obchodu a investice. Důvodem návštěvy by také mohla být dohoda ruského producenta zemního plynu Gazprom o dodávkách této suroviny do Číny.   

Podle Sergeje Lavrova, ruského ministra zahraničí, by měly obě země podepsat mezivládní dohody, včetně smlouvy týkající se exportu ruského plynu do Číny. Ruský Gazprom v květnu uzavřel přelomovou dohodu o dodávkách zemního plynu na čínský trh v objemu 38 miliard metrů krychlových ročně. V pátek nicméně Gazprom upozornil, že ještě nebyla podepsána příslušná mezivládní smlouva.

Náměstek čínského ministra zahraničí Čcheng Kchuo-pching označil premiérovu návštěvu Moskvy za „milník“ ve vzájemných vztazích mezi Čínou a Ruskem. Moskva se snaží posilovat spolupráci s Čínou, protože její vztahy se Západem se výrazně zhoršily v důsledku ukrajinské krize. V úterý se pak čínský premiér setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Zdroj: ČTK

Premiéři Číny a Ruska budou jednat vzájemné spolupráci Foto: Premiéři Li Kche-čchiang a Dmitrij Medveděv Zdroj: ČTK/AP

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.