Premiér Rutte zvítězil v nizozemských volbách, Wilders uznal porážku

Ve středečních parlamentních volbách v Nizozemsku jasně zvítězila Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho, která ve 150členném parlamentu bude mít 33 křesel. Informace vycházejí z takřka konečných výsledků po sečtení zhruba 95 procent volebních okrsků. Druhé místo obsadila s 20 mandáty nacionalistická Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse, která oproti původním prognózám zaostala výrazně za očekáváním. Wilders již Rutteho vítězství uznal.

Mohlo by vás zajímat

Krátce před 5. hodinou ranní byly spočítány hlasy v 366 z 388 volebních okrsků. Sčítání hlasovacích lístků ve zbývajících okrscích se tak může protáhnout, podle agentury ANP je možné, že na dokončení sčítacího procesu bude nutné vyčkat až do pátku.

VVD si oproti výsledkům voleb z roku 2012 o osm křesel pohoršila, i tak ale zůstává na politicky rozdrobené scéně nejsilnější stranou. Třetí místo připadlo Křesťanskodemokratické výzvě (CDA) a čtvrté Demokratům 66, obě formace získaly po 19 křeslech.

Socialistická strana (SP) a Zelená levice (GL) mají shodně 14 poslanců. Zatímco SP si oproti minulým volbám o jeden mandát pohoršila, ekologická strana se ziskem 10 nových poslanců zaznamenala mimořádný úspěch.

Mezi hlavní poražené patří Strana práce (PvdA), která dosud měla 38 křesel a která se nově bude muset spokojit jen s devíti mandáty. Do parlamentu se dostalo ještě šest dalších stran, které získaly od dvou do pěti křesel.

O účast ve volbách byl tradičně velký zájem. Už průběžně zveřejňované údaje o počtu hlasujících naznačovaly, že k volebním urnám přijde více voličů, než tomu bylo před pěti lety, kdy účast dosáhla 75 procent. Odhad agentury Ipsos uvádí, že nyní hlasovalo 81 procent voličů. Dosud nejvyšší, 88procentní účast byla zaznamenána v roce 1977. Aktuální propočet udává účast 77,7 procenta, tento údaj nicméně není konečný.

 

 

Zdroj: ČTK

Premiér Rutte zvítězil v nizozemských volbách, Wilders uznal porážku Foto: ČTK/ZUMA/Ye Pingfan: Mark Rutte

reklama

Další články

  1. Nových živnostníků v Česku loni ubylo

    Byznys ·

    Loni v Česku přibylo 62.410 nových živnostníků, o 2,2 procenta méně než v roce 2015. Celkový počet živnostníků stoupl na 2,1 milionu, podnikatelskou činnost však vyvíj…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.