reklama

Přehled zpráv BBC: Bezletová zóna u hranic Turecka a Sýrie; Clintonová zpřístupnila FBI e-mail

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Turecko je podle premiéra země Ahmeta Davutoglua připraveno vybudovat společně se Spojenými státy a dalšími zeměmi bezletovou zónu v příhraniční oblasti u severní části Sýrie. Zóna má sloužit k ochraně civilistů. BBC se dále zmiňuje o favoritce americké Demokratické strany na post prezidenta Hillary Clintonové, která souhlasila s odevzdáním přístupových údajů k soukromému e-mailovému serveru americkému Federálnímu úřadu pro vyšetřování. 

Mohlo by vás zajímat

Turecký premiér Ahmet Davutoglu oznámil, že jeho země je odhodlaná vybudovat ve spolupráci s USA a dalšími zeměmi bezpečnostní bezletovou zónu v příhraniční oblasti u severní části Sýrie. Tato zóna by měla sloužit k ochraně civilistů, kteří se ocitli bez domova a na útěku před příslušníky hnutí Islámský stát nebo před syrskými vládními jednotkami. Turecký premiér také vyzval mezinárodní komunitu, aby vyvinula větší úsilí k nalezení řešení válečného konfliktu v Sýrii, který trvá již čtyři roky.

 

Ve třech syrských městech začal platit osmačtyřicetihodinový klid zbraní dohodnutý mezi skupinami rebelů a provládními jednotkami.  Krátké příměří by mělo umožnit dodávku potravin a zdravotnických potřeb do bašty rebelů na libanonské hranici a do dvou vesnic v severozápadní Sýrii, které jsou pod kontrolou armády.

 

Po několika měsících nátlaku souhlasila favoritka americké Demokratické strany na post prezidenta Spojených států amerických Hillary Clintonová s předáním svého soukromého e-mailového serveru americkému Federálnímu úřadu pro vyšetřování. Hillary Clintonová tento e-mailový server používala v době, kdy vykonávala funkci ministryně zahraničních věcí USA. Federální úřad pro vyšetřování zkoumá, jestli prostřednictvím soukromého e-mailu nedošlo k nezákonnému odesílání informací podléhajícím utajení.

 

Podle jednoho z vysoce postavených představitelů celosvětové anglikánské církve by křesťanští kněží v Nigérii měli více spolupracovat s muslimy, aby tak bojovali s hrozbami ze strany militantní islamistické skupiny Boko Haram. Anglikánský arcibiskup, který sám pochází z Nigérie, řekl britské rozhlasové a televizní společnosti BBC, že někteří členové nigerijské církve mařili snahy o podporu tohoto dialogu. Důvodem byly obavy z nárůstu islamizace v jejich zemi.

 

Letos v prosinci bude popel kolumbijského spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze, nositele Nobelovy ceny za literaturu, přemístěn do jeho rodného státu v Mexiku. Márquez zemřel v Mexiku v dubnu loňského roku.

 

Policie v americkém městě Ferguson, které se potýká s rasovými nepokoji a kde policisté v neděli postřelili a vážně zranili mladíka černé barvy pleti, zveřejnila video, z něhož má být patrné, že postřelený muž byl ozbrojen. Mladíkův otec tvrdí, že jeho syn žádnou zbraň neměl a že v okamžiku, kdy byl postřelen, utíkal před policií.

 

Mexická vláda zakázala rozdávání reklamních vzorků umělého mléka v porodnicích, aby podpořila kojení. Během prvních šesti měsíců života je v Mexiku výlučně kojeno pouze jedno dítě ze sedmi. Mexiko se tak stalo jednou ze zemí s nejnižší mírou kojení v Latinské Americe. Podle Světové zdravotnické organizace je výlučné kojení po dobu prvních šesti měsíců optimálním způsobem výživy kojenců. 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Bezletová zóna u hranic Turecka a Sýrie; Clintonová zpřístupnila FBI e-mail Foto: JStone / Shutterstock.com: Kandidátka na prezidentku USA z Demokratické strany Hillary Clintonová

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.