Pravomoci NSA mohou být omezeny, američtí poslanci budou hlasovat

Sněmovna reprezentantů Spojených států bude hlasovat o reformě, která by Národní bezpečnostní agentuře (NSA) měla zabránit masovému shromažďovvání osobních dat uživatelů z elektronické a hlasové komunikace. Opatření je tak reakcí na loňskou kauzu Edwarda Snowdena, při které byly zveřejněny praktiky, jež se dotkly milionů lidí i v zahraničí, a to včetně desítek státníků.

Členové komory amerického kongresu budou hlasovat o změně i s pozměňovacím návrhem, který zmírňuje původně přísnější opatření. To už podle informací agentury AFP vyvolalo rozhořčení organizací hájících právo na soukromí i internetových operátorů.

NSA už podle nových pravidel nebude například moci nutit americké operátory, aby jí průběžně dodávali všechna data o čase volání, době jeho trvání a volaných číslech na jejich sítích. Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a NSAmusejí nejprve podat individuální žádost u tajného soudu s důvodným podezřením, než jim bude získání dat umožněno.

Omezeny měly být i celkové podmínky pro získání dat z elektronické korespondence, ale to bude nakonec v menší míře, než se původně plánovalo. Podle experta z Centra pro demokracii a technologii Harleyho Geigera mělo i tady být vydáváno povolení k sledování konkrétní identifikované osoby či účtu. Text je ale obecnější, což umožní prý naráz sledovat komunikaci v celém poštovním uzlu či například routeru, jehož prostřednictvím se připojuje na internet více lidí.

Internetoví giganti AOL, Apple, Dropbox, Facebook, Google, LinkedIn, Microsoft, Twitter a Yahoo! ve středu již dali najevo, že se stávajícím textem nesouhlasí. Naopak Bílý dům nemá námitek.

„Nejnovější verze (zákona) představuje nepřijatelnou právní mezeru, která by mohla umožnit masivní sběr dat uživatelů internetu,“ reagovalo sdružení internetových operátorů.

Loňské vyzrazení obrovského množství počítačových dat, která svědčí o rozsáhlém špehování mezinárodního internetového a telefonického provozu, jehož se dopouštěla americká špionáž, způsobilo poprask na mezinárodní scéně. Washington musel od té doby čelit zhoršeným vztahům především se svými západními spojenci.

Zdroj: ČTK

Pravomoci NSA mohou být omezeny, američtí poslanci budou hlasovat Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Kamery GoPro jdou se svými akciemi na burzu

    Byznys ·

    Americká společnost GoPro, která je předním výrobcem nositelných minikamer, oznámila, že hodlá vstoupit na burzu Nasdaq. Firma podle agentury Reuters plánuje získat em…

  2. Malé oči: Filmový festival pro děti od dětí

    ·

    „Malé oči“ jsou první pražský dětský filmový festival, který od 19. do 25. května pořádá Bio Oko ve spolupráci s Aeroškolou. Celé přípravy má na starost tým mladýc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.