Pravník: Rath nemusí v dohledné době nastoupit do výkonu trestu

Pražský krajský soud již podruhé v trestní věci Davida Ratha rozhodl, že bývalý středočeský hejtman je viný z korupce a ovlivňování zakázek ve Středočeském kraji. Rath dostal osm a půl let ve vězení. Do výkonu trestu nemusí ale v dohledné době nastoupit. Podle advokáta Michala Janíka nejde o pravomocný rozsudek. Je zapotřebí vyčkat na rozhodnutí odvolacího soudu.

S ohledem na verdikt odvolacího soudu lze předpokládat dvě varianty rozhodnutí. Soud pak buď odvolání obžalovaného zamítne, nebo rozsudek zruší a věc vrátí se závazným názorem soudu I. stupně.

K vynesení prvního rozsudku ve spojitosti s touto kauzou došlo před třemi lety. Rath byl tehdy uznán vinným za přijetí úplatku a následně odsouzen k trestu odnění svobody v trvání 8 let a šesti měsíců se zařazením do věznice s dozorem. Ruku v ruce s tím došlo k rozhodnutí o propadnutí majetku. Konkrétně pak šlo o 8 678 300 korun zabavených v rámci domnovní prohlídky, 44 500 euro, 5 milionů korun na účtu Rathova advokáta a 7 milionů zajištěných při osobní prohlídce v proslulé krabici od vína.

"Tento rozsudek Vrchní soud v Praze na základě odvolání obžalovaných zrušil, neboť dospěl k závěru, že nelze použít odposlechy, jež byly hodnoceny jako nezákonné. Do toho se vložil ministr spravedlnosti, který podal stížnost pro porušení zákona ve prospěch Ratha, přičemž Nejvyšší soud mu v červnu minulého roku vyhověl, když konstatoval, že zásadní důkazy jako jsou policejní odposlechy, byly pořízeny zákonným způsobem a jsou použitelné,” řekl Janík z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek.

Znění původního odsuzujícího rozsudku odpovídá tomu středečnímu. Je totožné jak s ohledem na popis skutků obžalovaných Ratha a spol., tak i ruku v ruce s kvalifikací těchto skutků.

 


Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s právníkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Více se dozvíte v rozhovoru v playeru výše.


Zdroj: Zet, YRN

Pravník: Rath nemusí v dohledné době nastoupit do výkonu trestu Foto: ČTK/Deml Ondřej: David Rath

reklama

Další články

 1. Jaký vliv má na vládu prezident Zeman a KSČM?

  Společnost ·

  České deníky si ve čtvrtek především všímají vlivu komunistů a prezidenta Miloše Zemana na vládu premiéra Andreje Babiše (ANO). Staronový předseda vlády se podle nich …

 2. Rath je vinen, rozhodl podruhé soud

  Společnost ·

  Krajský soud v Praze podruhé uznal bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha vinným z korupce a ovlivňování zakázek ve Středočeském kraji. Trest mu vyměřil stejný j…

 3. Turecko si uzavírá cestu ke vstupu do EU

  Společnost ·

  Přístupové rozhovory Evropské unie s Tureckem uvízly na mrtvém bodě. Ministři zemí osmadvacítky v Lucemburku rozhodli, že jejich kapitoly nehodlají otevírat. Jednat ne…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.