Právník: Žádná právní překážka nezamezí jmenovat premiérem trestně stíhanou osobu

Znovuzvolení Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka do Poslanecké sněmovny komplikuje situaci spojenou s jejich trestním stíháním ohledně dotačního podvodu při projektu Čapí hnízdo. Policie musí totiž opětovně požádat nově složenou Sněmovnu o vydání politiků k trestnímu stíhání. Právník Michal Janík z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek říká, že neexistuje žádná překážka, která by bránila prezidentovi jmenovat předsedou vlády trestně stíhanou osobu. 

Mohlo by vás zajímat

„Objektivně neexistuje žádná právní překážka bránící prezidentovi jmenovat předsedou vlády osobu, která je trestně stíhána, Ústava se v tomto případě omezuje pouze na strohé konstatování, že prezident jmenuje předsedu vlády,“ řekl Janík.

Z pohledu Janíka by bylo vhodné premiérem jmenovat osobu bez trestního stíhání. Může jít o jiného člena stejné politické strany.

Veřejnost by mohla negativně vnímat skutečnost, že jedna z nejvyšších politických autorit v zemi čelí trestnímu stíhání. Tím pádem by opětovně ve svém důsledku utrpěla politická kultura na úrovni nejvyšších pater. Občané by ztratili rovněž důvěru v právní stát. V neposlední řadě bychom ztratili i na mezinárodní prestiži České republiky.

„Imunita je dle mého názoru víceméně překonaný institut, a pokud trestní stíhání nesouvisí s výroky poslance na poslanecké půdě či jeho politickými názory, nemělo by být trestní stíhání závislé na postoji sněmovny, což znamená, že vinu by měl posuzovat jedině soud, pokud se naše republika považuje za právní stát,“ sdělil Janík na rádiu Zet.

Andrej Babiš společně s Jaroslavem Faltýnkem se trestnímu stíhání vyhnuli díky novým volbám. Voliči totiž dali hnutí ANO 30 procent hlasů a oba dva nejvyšší funkcionáři strany získali opětovný mandát. Babiš se díky tomu stal vážným aspirantem na premiérský post. Nově složená Poslanecká sněmovna bude muset opětovně rozhodovat o vydání obou dvou politiků k trestnímu stíhání. 

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

 

 

Právník: Žádná právní překážka nezamezí jmenovat premiérem trestně stíhanou osobu Foto: Wikimedia Commons: Andrej Babiš (ANO)

reklama

Další články

  1. Kdo se ujme vlády nad TOP 09?

    Společnost ·

    Na včerejší schůzi středočeské TOP 09 současná místopředsedkyně strany Helena Langšádlová oznámila, že se už nebude nadále ucházet o funkci v celostátním vedení strany…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.