reklama

Právník: Vazba aneb jak dlouho si v ní obviněná osoba může pobýt

Vazba s ohledem na trestní právo představuje instrument, pomocí něhož dochází k zajištění obviněného a jeho omezení na svobodě umístěním ve vazební věznici. Celková doba vazby souvisí s tím, jaké trestné činnosti se obviněný dopustil. Nejvýše pak může dosahovat délky mezi jedním až čtyřmi lety. Na portálu Youradio News o tom hovořil právník Michal Janík z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek.

Další díly pořadu

Ve vazbě může skončit pouze obviněná osoba a to na základě rozhodnutí soudu. Konkrétně pak jde o osobu, vůči níž je zahájeno trestní stíhání vyplývající ze tří zákonem stanovených případů. Detailněji jde o obavy z toho, že daný člověk uprchne nebo se bude skrývat. Pomocí toho se bude chtít vyhnout samotnému trestu.

V druhé řadě jde o riziko, že bude působit na dosud nevyslechnuté svědky nebo spoluobviněné. V rámci tohoto bodu vyplývají obavy z maření objasňování skutečností závažných pro trestní stíhání.

Posledním bodem, proč člověk může skončit ve vazbě, je pokračování obviněného v jeho trestní činnosti.

„Maximální celková doba vazby odvisí od toho, pro jakou trestnou činnost je obviněný stíhán, v závislosti na délce hrozícího trestu odnětí svobody a zjednodušeně řečeno činí nejvýše jeden rok až čtyři roky. Ale pokud je dán pouze vazební důvod spočívající v obavě, že by obviněný působil na doposud nevyslechnuté svědky, spoluobviněné či jinak mařil trestní řízení, pak může být obviněný ve vazbě pouze tři měsíce. S ohledem na čas vymezený tomuto pořadu nemohu uvést všechny složitosti příslušné právní úpravy a jednotlivé výjimky,“ řekl Michal Janík na portálu Youradio News.

 

 

Zdroj: Youradio News 

Právník: Vazba aneb jak dlouho si v ní obviněná osoba může pobýt Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.