Právník: Nejúčinnější obranou proti mediálnímu útoku je právo na odpověď podle tiskového zákona

Pokud periodický tisk zveřejní sdělení se skutkovým tvrzením dotýkajícím se cti, důstojnosti nebo soukromí určité osoby, má dotčená osoba právo se těmto útokům bránit. Advokát Michal Janík říká, že nejefektivnější ochranou je využití takzvaného práva na odpověď podle tiskového zákona. O co konkrétně jde, sdělil portálu Youradio News.

Mohlo by vás zajímat

„Z písemné žádosti o uveřejnění odpovědi musí být zřejmé, v čem se skutkové tvrzení obsažené v uveřejněném sdělení dotýká cti, důstojnosti nebo soukromí fyzické osoby. Součástí žádosti musí být též návrh znění požadované odpovědi. Tato žádost o uveřejnění odpovědi musí být vydavateli doručena nejpozději do 30 dnů ode dne uveřejnění napadeného sdělení v periodickém tisku, jinak právo na uveřejnění odpovědi zaniká,“ řekl Janík z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek.

Vydavatel tisku musí zveřejnit pouze odpověď se skutkovým tvrzením, které původní sdělení uvádí na pravou míru. Neúplný nebo jinak zkreslující článek může rovněž doplnit nebo zpřesnit.

„Odpověď musí být přiměřená rozsahu napadeného sdělení, a je-li napadána jen jeho část, pak této části; z odpovědi musí být patrno, kdo ji činí.  Lhůta pro uveřejnění odpovědi je 8 dnů od doručení nebo v nejbližším čísle po uplynutí 8 dnů,“ sdělil Janík.

Pokud vydavatel tištěného média nezveřejní odpověď i přes splnění veškerých povinných náležitostí, může dotčená osoba požadovat uveřejnění odpovědi soudní cestou. Stane se tak poté, kdy médium nedodrží stanovenou patnáctidenní lhůtu, která je pro uveřejnění odpovědi potřebná. Soud poté může uveřejnění kýženého textu vydavateli nařídit.

„Snad bych ještě doplnil, že pokud by se namísto nepravdivého článku jednalo např. o reportáž v televizi či rozhlase, bylo by možno postupovat obdobným způsobem, na základě zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání,“ doplnil Janík.  

 

 

Více se o tématu dozvíte ze záznamu celého rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem, který si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Youradio News 

Právník: Nejúčinnější obranou proti mediálnímu útoku je právo na odpověď podle tiskového zákona Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Je možné řídit vědecké instituce jako firmu?

  Tech ·

  Výzkumné organizace, mezi něž patří vysoké školy a ústavy Akademie věd, představují významné zaměstnavatele. Jsou rovněž zadavatelé veřejných zakázek a realizují velké…

 2. Trump plánuje zakázat úpravu pušek na samopaly

  Společnost ·

  Americká hlava státu Donald Trump v úterý uvedl, že chce v USA zakázat úpravu pušek na automatické zbraně, s nimiž lze za minutu vystřelit několik set nábojů. Bílý dům…

 3. Bitcoin dosáhl třítýdenního maxima

  Byznys ·

  Digitální měna bitcoin v úterý na lucemburské burze Bitstamp dosáhla svého třítýdenního maxima 11 722, 58 dolaru (zhruba 241 000 korun). Ve srovnání s letošním minimem…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.