Právník: Komise může Česku uložit periodickou pokutu dokud nepřijmeme migranty

Evropská komise se v úterý rozhodla zahájit s Českem, Polskem a Maďarskem řízení pro porušování dohody o přerozdělování migrantů. Pokud Česká republika bude nadále trvat na svém odmítavém postoji k otázce schválených přerozdělovacích uprchlických kvót, může dojít až k žalobě ze strany Evropské komise. V nejhorším případě může být zemi uložena sankce. Ta může být buďto jednorázová, anebo paušální. Exkurz do unijního práva nabídl na rádiu Zet advokát Michal Janík.

Mohlo by vás zajímat

Na jednorázovém dvouletém programu přerozdělení až 160.000 žadatelů o azyl nacházejících se v Itálii a Řecku se unijní státy shodly přes odpor Česka, Slovenska, Maďarska a Rumunska v roce 2015. Splněn by měl být v září, ale doposud si unijní státy převzaly celkem jen necelých 21.000 osob. Ministr vnitra Milan Chovanec ale informoval veřejnost o tom, že Česká republika na základě přerozdělovacích kvót stanovených Evropskou unií již nepřijme žádné migranty.

Evropská komise tedy zahájí řízení nejen s Českou republikou, ale i Maďarskem a Polskem zastávajících obdobný postoj. Podle Janíka je samotné správní řízení zahájeno zasláním oficiálního výstražného dopisu Komise členskému státu. Komise v něm identifikuje domnělé porušení povinnosti a stanoví členskému státu lhůtu pro odpověď. „Předpokládám, že se Česká republika bude pokoušet znovu přesvědčit Komisi o oprávněnosti svého chování a neefektivitě či protiprávnosti přijatých přistěhovaleckých kvót, kdy není zajištěno setrvání přijatých imigrantů v konkrétním členském státě, zvyšuje se bezpečnostní riziko a podobně,“ řekl Janík.

Ve chvíli, kdy se Komise s českou odpovědí nespokojí, vydá již formální odůvodněné stanovisko, obsahující výrok o porušení povinnosti, dostatečné odůvodnění i uložení opatření a lhůtu k jeho provedení. Nerespektování této lhůty pak může vyústit až v žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie. „Podání žaloby je zcela na zvážení Komise a není tedy její povinností,“ dodal Janík.

Pokud ani po vydání prvního rozsudku Soudního dvora členský stát nerespektuje rozhodnutí soudu, může Komise iniciovat nové řízení za účelem uložení sankce. „Ta může být uložena buď ve formě paušální, tedy jednorázové částky, či ve formě periodické pokuty ukládané opakovaně až do okamžiku, kdy se stát povinnosti podrobí. Obě formy sankcí mohou být také kombinovány. Je nutné zmínit, že za určitých podmínek není vyloučeno uložení peněžité sankce již ve stadiu prvního rozsudku Soudního dvora EU,“ řekl Janík.

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Právník: Komise může Česku uložit periodickou pokutu dokud nepřijmeme migranty Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ceny ropy jsou na sedmiměsíčním minimu

    Byznys ·

    Ceny ropy na světových trzích se propadly o více než tři procenta a sestoupily na nejnižší úrovně za sedm měsíců. Dolů trh stáhly údaje, podle kterých zásoby suroviny …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.