Právník: Kajínek nemůže žádat o náhradu škody za dosud odpykaný trest

Dnes se pravděpodobně dostane milosti nejznámějšímu českému vězni Jiřímu Kajínkovi. Prezident Miloš Zeman totiž avizoval, že milost pro Kajínka podepíše po dnešním návratu z návštěvy Číny. Advokát Michal Janík na rádiu Zet říká, že mu Zeman udělí takzvanou agraciaci. Tím se rozumí milost, která má odpustit nebo zmírnit pravomocně uložený trest. Podle Janíka ale Kajínek nebude mít právo na náhradu škody za dobu dosud odpykaného trestu. 

Mohlo by vás zajímat

„Agraciací se rozumí prominutí již pravomocně uloženého trestu, a to buď celého, nebo jeho zbytku. Účinkem agraciace je odpuštění a zmírnění uloženého trestu, netýká se to však následků trestu a nemůže se vztahovat ani na uložená ochranná opatření,“ řekl Janík z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek.

Pokud bude Jiřímu Kajínkovi skutečně udělena milost od české hlavy státu, tak nebude mít právo obrátit se na stát s náhradou škody za dobu, kterou strávil ve vězení při výkonu trestu. Tato skutečnost je zohledněna v zákonu č. 82/1998 Sb. Na základě něj nemají osoby, na něž se vztahuje milost nebo amnestie, právo na náhradu škody, jež jim způsobilo trestní stíhání nebo rozhodnutí o trestu. 

Prezident České republiky má naopak právo v rámci udělované milosti stanovit podmínku, v rámci níž se omilostněný člověk nemůže dopustit žádného trestného činu.

Související: „Zeman chce milostí pro Kajínka odvést pozornost od současné politické situace,“ říká Klíma

„Přestože Ústava o právu prezidenta vázat milost na splnění podmínky mlčí, lze toto právo dovodit z jiného právního předpisu, a to trestního řádu, který v jednom svém ustanovení upravuje situaci, kdy prezident udělí milost pod podmínkou. Toto ustanovení se týká milosti v agraciační formě, protože zejména v případech prominutí nebo zmírnění trestu přichází v úvahu vázat jeho provedení na splnění podmínky,“ sdělil Janík.

V případě udělení takovéhoto ustanovení by se v právní terminologii jednalo o podmínku rozvazovací. Pokud by se tak Kajínek dopustil po udělení milosti dalšího trestného činu, může prezident rozhodnout o povinnosti obnovit dříve udělený trest. Rozhodnutí o zrušení milosti zůstává však pouze na prezidentovi. 

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Právník: Kajínek nemůže žádat o náhradu škody za dosud odpykaný trest Foto: ČTK/Eret Petr: Jiří Kajínek

reklama

Další články

 1. BBC: Macronův kabinet je genderově vyvážený

  Společnost ·

  Nový francouzský prezident Emmanuel Macron představil svůj kabinet, který je podle jeho dřívějších slibů genderově vyvážený. Jedenáct z celkových dvaadvaceti funkcí mi…

 2. Praha se stala partnerem čínské Šanghaje

  Byznys ·

  Praha uzavřela partnerství s čínským velkoměstem Šanghají. Dohodu, kterou již dříve schválilo zastupitelstvo českého hlavního města, ve středu v Číně podepsal náměstek…

 3. Brněnské traktory Zetor vstupují na ruský trh

  Byznys ·

  Brněnská firma Zetor tractors vstupuje na ruský trh. Naváže tak spolupráci se společností Kovrov Electromechanical Plant (KEMP) působící východně od Moskvy. Tam bude b…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.