Právník: Ďuričko nesmí po dobu sedmi let pít alkohol a vlastnit střelnou zbraň

Karvinský okresní soud propustil z vězení bývalého hoteliéra Bohumíra Ďurička, který si odpykával trest za vraždu Václava Kočky mladšího. Tohoto trestného činu se dopustil v roce 2008 v pražské restauraci Monarch při křtu knihy Jiřího Paroubka. Advokát Michal Janík z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek říká, že odsouzený splnil všechny zákonné podmínky pro to, aby mohl být před vykonáním celého uloženého trestu odnětí svobody propuštěn z výkonu trestu. Ďuričko musí ale plnit po dobu sedmi let podmínky. Nesmí tak například pít alkohol a vlastnit střelnou zbraň.

Mohlo by vás zajímat

Bohumír Ďuričko skončil za vraždu Vaclava Kočky mladšího na 12,5 roku ve věznici se zvýšenou ostrahou. Za normálních okolností měl brány věznice opustit až v roce 2021.

„O podmíněném propuštění z trestu odnětí svobody rozhoduje ve veřejném zasedání výhradně soud, a to buď na návrh státního zástupce či ředitele věznice, v níž odsouzený vykonává trest, anebo jako v tomto případě na žádost odsouzeného – dále je možné rozhodovat i bez takové žádosti, což je velmi výjimečné,“ řekl Janík na rádiu Zet.

Aby mohl být vězeň podmínečně propuštěn, tak musí vykonat alespoň část z uloženého trestu odnětí svobody. V obecné rovině jde o odpykání si nejméně poloviny uloženého trestu. V rámci závažnějších trestných činů jako je i vražda, si musí odsouzený odsedět ve vězení alespoň dvě třetiny z uloženého trestu.

„Dále musí být prokázáno, že došlo k polepšení odsouzeného, kdy se hodnotí období po právní moci odsuzujícího rozsudku a zejména pak chování a plnění povinností odsouzeného během výkonu trestu odnětí svobody,“ sdělil Janík.

Ďuričko musí ještě splnit po dobu sedmi let zkušební dobu, která je v případě vraždy stanovena na jeden rok až sedm let. V tomto případě soud využil maximální sedmiletou zkušební dobu.

„Konkrétně v případě propouštěného pana Ďurička soud stanovil, že jmenovaný nesmí po dobu zkušební doby užívat alkohol, dále nesmí vlastnit střelnou zbraň, rovněž nesmí kontaktovat rodinu zavražděného a přibližovat se k nim či k jejich obydlí na vzdálenost menší než 100 metrů. V prvním roce zkušební doby se také musí zdržovat doma v době nočního klidu, tedy od 22.00 do 6.00 hodin,“ informoval Janík.

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Právník: Ďuričko nesmí po dobu sedmi let pít alkohol a vlastnit střelnou zbraň Foto: ČTK/Ožana Jaroslav: Bohumír Ďurička

reklama

Další články

  1. Babiš je rozhodnutý o jménech sedmi ministrů

    Společnost ·

    Předseda hnutí ANO Andrej Babiš je rozhodnutý o sedmi až osmi ministerských křeslech v menšinové vládě. I nadále se snaží nalézt odborníky na posty ministra průmyslu, …

  2. Cena ropy se pohybuje na úrovni dvouletých maxim

    Společnost ·

    Ropa v úterý na světových trzích mírně podražila a ceny se nacházejí v blízkosti nejvyšších hodnot za dva roky. Obchodníci počítají s tím, že Organizace zemí vyvážejíc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.