Pražská burza se za rok propadla o 15 procent, hůře je na tom už jen Itálie a Španělsko

Pražská burza se za poslední rok propadla o 15 procent. Celková hodnota firem, které jsou na ní obchodované, se propadla o 176 miliard korun. Horší výsledky v Evropě už zaznamenaly jen akciové trhy v Itálii a Španělsku. Podle analytika J&T Banky Milana Vaníčka za tím stojí zejména pokles zisku energetické firmy ČEZ.

Česká burza zažila krušný rok. „Jedním z důvodů je například to, že padá cena elektrické energie, což znamená pokles zisků u jedné z největší společností na pražské burze, a to ČEZu,“ uvedl Vaníček. Čistý zisk ČEZ v pololetí klesl o deset procent na 13,8 miliardy korun. A když je pod tlakem jedna z největších společností, tak táhne dolů i celou burzu. Nepříliš šťastně na tom je i sektor financí. „Například některé pojišťovací společnosti jako například VIG byly pod tlakem z důvodu velice nízkých výnosů na státních dluhopisech, a to současně tlačí dolů index PX,“ dodal analytik.

Hůře než tuzemský trh si vedly už jen akciové domy v Itálii a Španělsku, obě země se ale na rozdíl od České republiky potýkají s chronickými problémy svých ekonomik. Z toho může vyplývat i dividendová atraktivnost pražské burzy. „Na druhou stranu jsou dividendové tituly zajímavé jen pro určitý typ investorů, který vyhledává tuto relativní bezpečnost, zajímavý dividendový výnos, tudíž je velice těžké říci, zda je celý index vůči ostatním levný,“ řekl Vaníček.

Oživení pražské burzy ale podle Vaníčka v nejbližší době nepřijde- alespoň co se týče IPO (tedy prvních veřejných nabídek akcií). Jisté vzpruhy by se ale mohla dočkat na konci letošního roku. „Moneta Money Bank, která vstoupila na trh tento rok, oznámila, že by chtěla do konce roku prodat všechny své akcie možná i na trhu. To znamená, že můžeme potenciálně očekávat nějaké dění v listopadu, prosinci,“ řekl analytik, podle kterého by dále mohlo být zajímavé rebalancování indexu MSCI. „Zde se bude vyhlížet, zda O2 ČR v těchto indexech zůstane a zda Moneta do ní bude začleněna,“ dodal.

 

 

Celý rozhovor s analytikem J&T Banky Milanem Vaníčkem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Pražská burza se za rok propadla o 15 procent, hůře je na tom už jen Itálie a Španělsko Foto: ČTK/Rasch Jan/Euro

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.