Praktičtí lékaři dnes neordinují, většina z nich se zapojila do stávky

Nárůst byrokracie, podfinancování a zavedení elektronického receptu od ledna příštího roku donutilo několik tisíc praktických a dětských lékařů ke stávce. Od 10:30 do 11:00 dojde rovněž k zavření kolem 400 lékáren. Několik stávkujících lékařů ošetřuje alespoň vážné případy. Někteří jedinci sice stávku podporují, ale ordinace mají otevřené v běžném režimu.

V Olomouckém a Libereckém kraji se zapojilo asi 80 procent praktických lékařů, ve Zlínském zhruba 90 procent, v Královéhradeckém více než 70 procent. Podobná situace je ale i v dalších krajích. Například v jihlavském Domě zdraví ordinují dva z celkových 17 praktiků, v poliklinice ve Žďáru nad Sázavou pak funguje jen jeden praktik z 12.

Nemocnice na protesty reagují rozdílně. Strakonická nemocnice kvůli nim rozšířila ambulanci, další jihočeské nemocnice dostaly doporučení, aby zvážily, zda posílí provoz. Naopak nemocnice v Brně, Kyjově, Havířově nebo Břeclavi žádná speciální opatření nechystají a případné pacienty ošetří v ambulancích lékaři, kteří tam normálně ordinují. Žádný dopad stávka ráno neměla ani na velké nemocnice v Libereckém kraji.

Lékárny se připojí až později dopoledne a jen na půl hodiny. Chtějí dorovnání platby za vydaný recept na úroveň zrušených regulačních poplatků. Elektronický recept, který musí lékaři od roku 2018 vydávat, jim podle České lékárnické komory až třikrát prodlouží práci. Navíc na rozdíl od lékařů nedostanou kompenzaci, aby nové povinnosti přizpůsobily své počítače.

Lékaři budou muset od ledna příštího roku každý vystavený recept odeslat také na centrální úložiště. Podle protestujících je systém nepřipravený a nemá slibované možnosti, jako je kontrola souběhu a vzájemných působení předepsaných léků. Měl by být proto podle nich dobrovolný. Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka řekl, že důvodem odmítání eReceptu není to, že by lékaři neuměli s počítačem. Nelíbí se mi jim ale další povinnosti, které na ně stát klade.

Doktoři protestovali už minulý týden v úterý, zapojilo se jich až 12 000. Ordinace byly otevřené a lékaři měli na rukávech černé pásky jako symbol „pohřbívání“ jejich praxí. Úhradová vyhláška, proti které protestují, zatím není definitivní, hotová má být na konci října.

 

 

Zdroj: ČTK

Praktičtí lékaři dnes neordinují, většina z nich se zapojila do stávky Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Islámský stát přišel o syrskou Rakku

    Byznys ·

    Arabsko-kurdské milice SDF dobyly z rukou bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) město Rakka. To v minulosti představovalo hlavní baštu IS v Sýrii. S odk…

  2. Boje v Iráku zvyšují ceny ropy

    Byznys ·

    Ceny ropy na světovém trhu v pondělí zaznamenaly růst. Důvodem jsou boje v okolí severoiráckého města Kirkúk. Agentura Reuters uvedla, že způsobily krátkodobý výpadek …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.