Praha zpřísňuje vyhlášku regulující taxislužby

Pražský magistrát zpřísňuje vyhlášku k regulaci provozu taxislužeb. Nově chce řidičům brát licence, pakliže dvakrát poruší zákon, nebo zkoušet taxikáře i ze zákona týkajícího se provozování taxislužby. Zpřísnit by se měla i praktická zkouška ovládání taxametru.

Návrh novely vyhlášky dnes schválili radní hlavního města. Nepoctivým taxikářům bude nově hrozit ztráta licence, když začne být takzvaně nespolehlivý - tím se stane v případě, že mu v posledních pěti letech byla dvakrát uložena sankce za přestupek, například za nevydání dokladu nebo předražení jízdy.

„Spolehlivost řidič ztrácí z důvodu porušení zákonů s taxislužbou souvisejících, podle závažnosti deliktu až na pět let. Přitom k jejich porušení mohlo dojít úmyslně, nebo z jejich neznalosti,“ píše se v materiálu, který schválili radní.

Od roku 2003 dostávali taxikáři osvědčení o zkoušce na dobu neurčitou. Radní Lukáš Manhart na zasedání bezpečnostního výboru magistrátu nedávno řekl, že její platnost chce zkrátit na pět let. S tím ale výbor nesouhlasil.

Zpřísnit se má i zkoušení taxikářů. Právě získání spolehlivosti bude jednou z podmínek připuštění ke zkoušce. Budoucí taxikáři dále budou dělat zkoušky nejen z pražského místopisu, ale budou muset prokázat i znalosti zákona týkajícího se taxislužby. V rámci zkoušky pak budou muset prokázat praktické znalosti v ovládání taxametru.

Žadatelé, kteří u zkoušky neuspějí, se nově k opravnému termínu budou moci dostavit nejdříve za měsíc. U první i opravné zkoušky se musí vždy prokázat minimálně dvěma platnými doklady. Město se totiž potýká s tím, že řada řidičů na zkoušku bez omluvy nepřijde. Podle vedoucího magistrátního oddělení taxislužby Jiří Bureš se taxikáři nejvíce bojí uložení kauce - když nezaplatí kauci, mohou jim policisté zabavit automobil, řekl na jednání výboru.

Podmínky uložené pražským taxikářům musí splnit i mimopražští řidiči, kteří chtějí taxikařit v Praze. Podle zákona může taxikář zákazníka z "venku" dovézt do Prahy, ale z Prahy pryč ne - když doveze zákazníka na letiště, při zpáteční cestě musí taxík odstrojit.

Chování některých taxikářů především vůči cizincům je terčem dlouhodobé kritiky médií. Na často předražené služby taxikářů v Praze upozorňuje řada zahraničních turistických průvodců.

Magistrát provoz taxislužby kontroluje a stanovuje vyhláškou podmínky, za kterých je možné ji provozovat. Poprvé byla schválena v roce 1998. Město stanovuje například maximální cenu za kilometr, která je 28 korun, a vybírá společnosti, které mohou stát na stanovištích patřících Praze. V hlavním městě je zhruba 5000 taxikářů.

Zdroj: ČTK

Praha zpřísňuje vyhlášku regulující taxislužby Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Sněmovna obnovila činnost, poslanci složili slib

    Společnost ·

    Sněmovna dnes po třech měsících znovu obnovila svou činnost na ustavující schůzi. Poslanci složili ústavou předepsaný slib, čímž se ujali svého mandátu. Skončil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.