Praha pořádá týden robotiky, zve na tematické procházky i promítání filmů

Evropská komise financuje stovku nejrůznějších programů spojených s robotikou. V Praze se akce Evropského týdne robotiky odehrají především ve čtvrtek. Kromě promítání filmů bude možné se účastnit tematické procházky metropolí zaměřené na roboty. Právě v Praze Karel Čapek napsal divadelní hru RUR, v níž bylo slovo "robot" použito vůbec poprvé. Zahájení druhého ročníku festivalu proto uctí jeho památku.

V pražské Národní technické knihovně ve středu začíná První mezinárodní festival robotické performance Cafe Neu Romance. Předvede nejnovější vývoj z umění, konceptuálního designu a výzkumu robotiky. Vystoupí zde řada umělců a teoretiků z celého světa, například jedni z nejlepších francouzských umělců France Cadetová a Zaven Paré, dorazí i představitelé z Japonska nebo USA. Česko zastoupí umělci David Černý, Milan Guštar a teoretička Jana Horáková.

Francouzi Cadetová a Paré se představí v Praze poprvé. Na retrospektivní výstavě Robots Mon Amour budou moci návštěvníci spatřit ukázky z počátků kariéry umělkyně Cadetové, při kterých modifikovala I-Cybie roboty, až po její nejnovější práce, kde se snaží o přeměnu vlastního těla v Kyborga. Paré ukáže množství svých rytin, hlučnou instalaci zvanou Splín a povede workshop, kde se účastnící festivalu dozví, jak vyrobit elektronickou loutku.

Český výtvarník David Černý představí svou tvorbu a bude také přednášet s umělcem Milanem Gustarem. Z nedávné Černého tvorby vyniká například robotický klikující autobus, který byl vystaven na Olypijských hrách v Londýně v roce 2012 a v současnosti je nainstalován v Praze.

Seminář "Zpátky ke kořenům" se zaměří na slavné vědeckofantastické drama, zahrne přednášky od českých a slovenských vědců Jany Horákové, Jozefa Kelemena & Louise Armanda.

Akce v evropských metropolích

Podobné akce se uskuteční i v dalších evropských zemích. V Belgii se mezinárodní tým vědců tři roky podílel na vývoji kolečkového křesla, které při jízdě lidem s handicapem aktivně, na základě "odhadu", co uživatel chtěl, pomáhá s orientací v prostoru a překonáváním překážek.

Návštěvníci Muzea vědy v Londýně se v rámci týdne robotiky budou zase moci seznámit s roboty, kteří imitují skutečná zvířata a umí se například stejně dobře plazit či plavat.

Užitečnější je robot určený na operační sály, jehož "vzorem" ve zvířecí říši byl sloní chobot. Citlivá paže robota umí totiž rozpoznat charakter tkáně, v níž se právě nachází a tomu přizpůsobit například sílu vkládanou do pohybů skalpelem. Na vývoj získalo mezinárodní konsorcium vědců z EU skoro 7,5 milionu eur (přes 200 milionů korun), tedy asi čtyři pětiny nákladů.

V rámci týdne se roboti ve Švédsku, Británii, Rakousku a Německu také zúčastní speciálního "maratonu". Cílem pokusu je, aby se robot vydržel co nejdéle samostatně pohybovat mezi lidmi. V Rakousku to bude domov důchodců, v Británii úřad.

V Brémách se roboti učí péct palačinky. Projekt přilákal i vědce z Německa, ale také Francie, Švédska, Belgie a dalších zemí. Snaží se vyvinout způsob, jak by se roboti mohli učit například pozorováním lidí při vykonávání určité činnosti.

Praha pořádá týden robotiky, zve na tematické procházky i promítání filmů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Sněmovna obnovila činnost, poslanci složili slib

    Společnost ·

    Sněmovna dnes po třech měsících znovu obnovila svou činnost na ustavující schůzi. Poslanci složili ústavou předepsaný slib, čímž se ujali svého mandátu. Skončil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.