Praha dostala zelenou na opravu Václavského náměstí

V dolní části pražského Václavského náměstí bude moci začít rekonstrukce. Díky povolení již příští týden začnou přípravné práce. V úterý o tom informoval mluvčí magistrátu Vít Hofman. Práce budou rozděleny do etap a vždy dojde k zavření určené části náměstí. Počítá se s tím, že k dokončení opravdu dojde na konci letošního roku. O opravě se mluví řadu let. Projekt v roce 2005 navrhla architektonická kancelář  Cigler Marani Architects. Úprava spodní části má podle zveřejněných informací vyjít na asi 150 milionů korun.

„Je to skvělá zpráva, která znamená, že konečně se Václavské náměstí dočká rekonstrukce. Soutěž se konala před 13 lety a následujících deset let se nestalo v podstatě nic, přitom je všem jasné, že ta rekonstrukce je nezbytná,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Prostor pro pěší bude rozšířen a vjíždět tam budou moci pouze automobily s povolením. Prostor pro auta tak bude zúžen, ale vjezdy do budov zůstanou zachovány. Přibudou například pítka a také základna pro umisťování vánočního stromu. Veškerá zeleň bude zavlažována pomocí automatického systému.

Kromě hlavního města budou na náměstí pracovat i městem vlastněná Pražská vodohospodářská společnost, která opraví stoku, a také Pražská energetika, která se pustí do rekonstrukce kabeláže a jejích chráničů.

Václavské náměstí je dlouhé 682 metrů a přibližně 60 metrů široké. Původně se jmenovalo Koňský trh a bylo zřízeno dekretem Karla IV. V 19. století bylo nejprve přejmenováno na Svatováclavské náměstí, posléze na Václavské.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Praha dostala zelenou na opravu Václavského náměstí Foto: Michal Kvapil / Zet

reklama

Další články

  1. Spojené státy neuvalí nové sankce proti Rusku

    Společnost ·

    Administrativa americké hlavy státu Donalda Trumpa Kongresu uvedla, že neuvalí nové sankce proti Rusku. Loňský zákon o sankcích proti Rusku podle amerického ministerst…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.