Prada loni zaznamenala nejhorší zisk od svého vstupu na burzu

Italské firmě vyrábějící luxusní zboží Prada klesl v loňském fiskálním roce čistý zisk o 16 % na 278,3 milionu eur (7,4 miliardy korun). Jde o nejhorší celoroční zisk od června 2011, kdy firma vstoupila na burzu. Prada stejně jako konkurenti čelí několik let poklesu prodejů. Důvodem je mimo jiné nižší poptávka z Číny a slábnoucí turistice v Evropě.

Analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters očekávali pokles zisku za rok do konce ledna jen na 296 milionů eur. Čisté příjmy se snížily o deset procent na 3,18 miliardy eur, nicméně pokles v druhé polovině roku zpomalil. Firmě se dařilo hlavně v Británii a Rusku a koncem roku začal oživovat i prodej v Hongkongu a na Macau.

Ve snaze oživit prodej se Prada zaměřila na posílení své maloobchodní sítě. Místo aby rozšiřovala počty svých obchodů, rozhodla se obchody nejen otevírat, ale některé také zavřít. Posiluje také své partnerství s internetovými prodejci jako Net-A-Porter a MyTheresa.

Firmu Prada založil v roce 1913 Mario Prada, původně jako podnik na prodej kabelek, zavazadel a stříbrného nádobí pro evropskou elitu. Dnes patří Prada mezi přední světové výrobce luxusního zboží, jako jsou kabelky, obuv, kožené zboží, oděvy a doplňky. Kromě hlavní značky Prada jí patří i značky Miu Miu, Church's a Car Shoe.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Prada loni zaznamenala nejhorší zisk od svého vstupu na burzu Foto: August_0802 / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.