Pracovní prostředí ovlivňuje výkon zaměstnance, Avast například nabízí jídlo zdarma

Výkon zaměstnanců v práci ovlivňuje vliv pracovního prostředí a povaha samotného člověka. Řekl na rádiu Zet Martin Vaculík z katedry psychologie fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Podle něj je důležité i to, jak se k zaměstnanci chovají nadřízení, jaký typ práce vykonává a jakou má míru autonomie a volnosti. V kanceláři musí být příjemná teplota vzduchu, dýchatelnost a klíčovým faktorem je i samotné uspořádání prostoru.

Na počátku letošního roku se mezinárodní antivirová společnost s českým původem Avast Software přestěhovala do nových pražských kanceláří. Ty nabízejí mimořádné podmínky, jež se pravděpodobně stanou snem většiny českých zaměstnanců. Pracovníci díky tomu získají dvojnásobný pracovní prostor, než bývá u tuzemských firem zvykem. Nechybí zde ale ani relaxační zóna, posilovna, hudební zkušebna nebo kantýna s jídlem zdarma. Stále většímu množství zaměstnavatelů začíná docházet, že pro psychickou pohodu a výkon zaměstnanců je prostředí jedním z klíčových prvků, které vedou ke zvýšení efektivity.

Když se zaměříme čistě na to prostředí, jaké jsou faktory, které nás nejvíce ovlivňují přímo v něm?

Já si nejsem jistý, jestli se na to dá úplně jednoznačně odpovědět. Vstupují ale do hry věci, které by nás všechny napadly a týkají se hluku v tom prostředí, teploty nebo vzduchu, který dýcháme. Samozřejmě do toho vstupuje i to uspořádání toho prostoru společně s vybavením.

Kdybychom mohli být trochu konkrétnější. Co dělat třeba pro to, aby se zaměstnanec cítil příjemně. Jsou nějaké konkrétní detaily, kterými lze jeho pracovní výkon zvýšit?

Zase asi záleží na tom, o jakém prostředí se bavíme. Pokud se budeme bavit o nějakém výrobním prostředí, tak do hry budou asi vstupovat trochu jiné věci, než když se budeme bavit o nějaké kancelářské práci. Co se týče toho výrobního prostředí, tak ti lidi určitě musí mít dostatek osvětlení, aby na svoji práci viděli a nesmí jim tam být zima. Zároveň také platí u výroby, že pokud to jsou věci, které lidi dělají v průběhu pracovní doby hodně často a opakovaně, tak by měli mít všechny věci, které k té své práci potřebují pokud možno co nejvíc po ruce. Je to kvůli tomu, aby se vyvarovali velkému množství zbytečných pohybů. Co se týče toho kancelářského prostředí, tak tam záleží na typu práce. Pokud je to nějaká práce, kde se člověk musí soustředit a potřebuje klid, tak mu asi nebude vyhovovat prostředí, v kterém toto není.

Není to zase tak dávno, kdy velké firmy prosazovaly v kancelářích strategii open space tedy otevřených kanceláří bez stěn. Jak to v současnosti vypadá s tímto trendem a měl vůbec svůj význam?

Ta první otázka zní, proč se k těm open space kancelářím vůbec přistupovalo. Z mého pohledu byly dvě důležité věci. Tou první je samozřejmě ekonomická záležitost. Tyto prostory jsou totiž méně nákladné. Tou druhou věcí byla podpora nějaké spolupráce a nějakého sdílení přes jednotlivé lidi nebo přes jednotlivá oddělení. V dnešní době bych neřekl, že je to věc, od které se opouští. Spíš bych řekl, že je důležité, aby ty open space kanceláře byly designované tak, aby spíš podporovaly dobrou náladu lidí. Mezi ta pravidla, která jsou pro budování open space důležitá, patří například to, že každý člověk by měl mít dostatečně svého pracovního prostoru. Ti lidé by pak na sobě neměli být namačkaní. Druhou důležitou věcí je to, že by ten prostor měl být nějak pracovně oddělený. Výhodou je, když si lidé mohou vzít do toho svého prostoru věci, které jim jsou nějakým způsobem blízké. Důležitým faktorem u open space je, aby tam byl dostatek jiných prostorů, kam se ti lidi mohou uklidit, když potřebují pracovat na něčem, kde se musí soustředit. Dále by tam měly být i jiné prostory, než je ten pracovní stůl. Jde o místa, kde si pracovníci mohou oddechnout.

 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Martinem Vaculíkem z katedry psychologie fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

Pracovní prostředí ovlivňuje výkon zaměstnance, Avast například nabízí jídlo zdarma Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. ČSOB vyvolala arbitráž s ČNB o 20 miliard korun

    Byznys ·

    Československá obchodní banka (ČSOB) vyvolala arbitrážní řízení s Českou národní bankou (ČNB) o 20 miliard korun. Důvodem je právě probíhající soudní spor ČSOB se spol…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.