Přípravy na summit G8 byly zastaveny, nejvyspělejší země světa odsoudily jednání Ruska vůči Ukrajině

Skupina sedmi nejvyspělejších zemí světa odsoudila v neděli nasazení ruské armády na Ukrajině a zastavila přípravy na summit skupiny G8 (G7 a Rusko) chystaný na červen do Soči. Oznámil to dnes podle agentury Reuters Bílý dům. Moskva toto rozhodnutí ostře kritizovala jako „neodůvodněné a „politicky škodlivé“.

„My, vůdci Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Británie a Spojených států, a také předseda Evropské rady a předseda Evropské komise společně odsuzujeme jasné porušení suverenity a územní celistvosti Ukrajiny ze strany Ruské federace,“ napsala skupina G7 ve svém prohlášení.

„Rozhodli jsme se, že pro tento okamžik pozastavíme naši účast na aktivitách spojených s přípravou plánovaného summitu G8 v červnu v Soči,“ dodala skupina.

Ruská diplomacie toto rozhodnutí kritizuje jako "ničím neodůvodněné" a „politicky škodlivé“.

„Je to nejen politicky škodlivé, ale odporuje to zásadám konstruktivní spolupráce v tomto formátu, zaměřeném na využití synergie G8 v zájmu rozvoje, globální stability a také boje s přeshraničními výzvami a hrozbami,“ prohlásil mluvčí ruské diplomacie Alexandr Lukaševič. Kolegům z G8 doporučil nastudovat si ruská vysvětlení k vývoji na Ukrajině. Moskva doufá, že místo „politizovaných přístupů“ dají nakonec partneři přednost společným zájmům a konstruktivní spolupráci.

Rusko odůvodňuje okupaci Krymu obavou, aby se místní Rusové a ruskojazyčné obyvatelstvo nestali obětí ukrajinských ultranacionalistů.

Ministerstvo zahraničí se také ohradilo proti prohlášením šéfa americké diplomacie. John Kerry odsoudil ruský postup vůči Ukrajině jako „neuvěřitelný akt agrese“ a pohrozil Moskvě sankcemi, které mohou zemi ekonomicky izolovat. Naznačil také možnost vyloučení Ruska ze skupiny G8.

Podle ruské diplomacie Kerry sáhl po „nepřijatelných hrozbách“, aniž by se snažil pochopit vývoj v ukrajinské společnosti a aniž by se pokusil o objektivní hodnocení zhoršující se situace po násilném převzetí moci v Kyjevě „radikály-extremisty“. Kerry se snaží „podle šablon studené války potrestat nikoli pachatele státního převratu, ale Ruskou federaci“, tvrdí ruské ministerstvo zahraničí.

Američanům a jejich spojencům Moskva také vyčetla přivírání očí nad výstřelky ukrajinských radikálů či nad porušováním smluv, což vedlo k nastolení nového režimu v Kyjevu. „Spojenci Západu se stávají otevření neonacisté, ničící pravoslavné chrámy i synagogy,“ uzavřelo prohlášení.

Členové skupiny G7 rovněž vyzvali Rusko, aby jednalo s Ukrajinou, a to buď přímo nebo za mezinárodní účasti, o jakýchkoli svých obavách v oblasti lidských práv či bezpečnosti.

Skupina také podpořila snahu Ukrajiny získat finanční pomoc od Mezinárodního měnového fondu a zahájit ekonomické reformy.

Zdroj: ČTK

Přípravy na summit G8 byly zastaveny, nejvyspělejší země světa odsoudily jednání Ruska vůči Ukrajině Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.