Příprava vozu na zimu není jen o výměně pneumatik

Základním předpokladem pro přípravu automobilu na zimu je nepochybně výměna pneumatik. Je zapotřebí si ale uvědomit, že musíme udělat mnohem více úkonu. Během zimy totiž trpí spousta komponentů na podvozku a karoserii. Při podcenění přípravy bude vaše auto zbytečně chátrat a ztrácet na hodnotě.

1. Mytí a voskování
Korozi podporují ve velké míře zvýšena vlkost ruku v ruce se solí. Této nepříjemnosti se můžeme efektivně vyhnout nanesením ochranného vosku na karoserii. Nejprve je ale nezbytné vůz důkladně umýt a odstranit veškeré nečisoty. Společně s tím nezapomeňte opravit velké škrábance.


2. Antikorozní postřik podvozku
„Nezapomeňte pečovat i o podvozek, který trpí více než lakované části karoserie! V zimních měsících podporuje korozi zejména silniční sůl,“ varuje Michal Knor ze společnosti Auto Kelly.

Zároveň také dodává: „Toto platí nejen u starších ojetých aut, ale už i u mladších modelů dva až tři roky starých.“


Účinnou ochranou podvozku je antikorozní nástřik. Ruku v ruce s tím je zapotřebí zabezpečit před korozí podvozkové dutiny. V nich se nečistota usazuje v největší míře. Opomíjet není radno ani podběhy.


3. Vidět a být viděn jako základ bezpečné jízdy
Dobrou viditelnost nezaručují pouze světlomety, ale i čelní sklo. Světla by neměla nikoho nepříjemně oslňovat. Pro vás je důležitá dobře nasvícená silnici.

Od věci nemusí být ani výměna žárovek za typ s vyšší svítivostí. Dejte si ale pozor na to, aby žárovky měly příslušnou homologaci.


4. Výměna stěračů
Stěrače musí být vaším držákem. Jejich dobrá kondice je nezbytná. Musíte vždy zaručit perfektní výhled. Je zapotřebí si uvědomit, že v rámci bezpečnosti rozhoduje každá sekundu.

Opotřebenost stěračů souvisí s četností jejich používání nebo s tím, kde parkujete. Nejdůležitějším komponentem je pak stírací gumička. Zkontrolujte tak její stav. Při nákupu nových stěračů dávejte pozornost na správné rozměry a typ.

Vyhněte se koupi univerzálních stěračů ze supermarketu. Takové nemusí vašemu autu přesně sedět a nebudou pak stírat správně.


5. Doplnění kapalin
Nedopusťte se základní chyby. Plno lidí zapomíná dolévat směs do ostřikovačů. Ta je ale zvláště v zimní období důležitá. Dejte si záležet na výběru a kupte mrazuvzdornou zimní směj. Zaměřte se na hranice odolnosti proti mrazu. Některé vydrží mráž až do - 80 stupňů.


„Vysoce účinné jsou pak směsi s nanočásticemi, které lépe odpuzují vodu, nečistoty i oleje, zvyšují lesk nebo chrání před dalším znečištěním,“ doporučuje Michal Knor.


6. Brzdy a brzdová kapalina
Dalším důležitým komponentem jsou brzdy. Jejich význam se v zimním období násobí. Z toho důvodu zkontrolujte nejen jejich fungování, ale i hladinu brzdové kapaliny. Její kvalitu mohou ověřit v servisu. Obecně platí, že by neměla být starší než tři roky.


7. Kontrola autobaterie
Nezapomínejte ani na baterii. Ujistěte se, že je nabitá a nemá zanesené kontakty. „Mnoho řidičů netuší, že i baterie má určitou životnost a zdatnější automobilisté si ji mohou zkontrolovat a dobít sami doma,“ radí Michal Knor.


Právě autobaterie, která v mrazu rychle ztrácí svou kapacitu, vám může připravit horké chvilky přesně v okamžiku, kdy svůj automobil budete opravdu potřebovat. Autobaterie nízkými teplotami trpí. Pokud je vybitá, dokáže zamrznout už při několika málo stupních pod nulou (hrozí i její roztržení). Naopak, pokud je baterie nabitá, nevadí jí ani mrazy několik desítek stupňů pod nulou.


„Baterie by se měly nabíjet jen schválenými nabíjecími zdroji a dle pokynů výrobce nabíječek i autobaterie. Na trhu se objevují nové nabíječky a zažité postupy pro nabíjení u nich nemusí vždy platit,“ upozorňuje Michal Knor.


8. Kontrola těsnění
Nezapomeňte ošetřit gumové těsnění dveří speciálními tyčinkami, které zabrání přimrznutí dveří a dodá jim potřebnou pružnost.

 

 

Příprava vozu na zimu není jen o výměně pneumatik Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Téma dne: Vysvědčení pro Trumpa

    Společnost ·

    Donalda Trumpa čekají krušné dva roky ve funkci prezidenta. V letos velmi sledovaných „midterms“, tedy volbách konajících se uprostřed čtyřletého prezidentského mandát…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.