Použití chemických zbraní v Sýrii si vyžádá francouzskou reakci, řekl Macron Putinovi

Ve francouzském Versailles v pondělí proběhlo téměř tříhodinové jednání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a ruského prezidenta Vladimira Putina. Jeho hlavním tématem byla situace na Ukrajině, postavení gayů v Čečensku a situace v Sýrii. „O neshodách jsme hovořili otevřeně,“ řekl novinářům Macron. Ten varoval Putina před tím, že použití chemických zbraní v Sýrii by mělo za následek okamžitou reakci ze strany Francie.

Paříž má zájem na spolupráci s Ruskem při řešení syrského konfliktu, prioritou je boj proti terorismu, řekl francouzský prezident na společné tiskové konferenci s Putinem. Francie je stoupencem demokratického přechodného období v Sýrii s tím, že celistvost země bude zachována. „Červenou čarou je v Sýrii užití chemických zbraní,“ řekl Macron a dodal, že podobný vývoj by mohl vyvolat francouzskou odvetu. O její povaze se nezmínil.

Putin na tiskové konferenci vyjádřil optimismus ohledně společného řešení hlavních světových krizí. „Vidíme společnou platformu, pokud jde o klíčové mezinárodní problémy,“ řekl ruský prezident. Konkrétně se zmínil o boji s terorismem, o řešení krizí v Sýrii a na Ukrajině a o napjaté situaci kolem severokorejských jaderných a raketových testů.

Debata byla podle Macrona věnována i Ukrajině. Paříž si podle francouzského prezidenta přeje, aby se takzvaná normandská skupina, sdružující Francii, Rusko, Německo a Ukrajinu, setkala co nejdřív.

Macron novinářům řekl, že se v rozhovoru s Putinem zmínil i o situaci v Čečensku, kde podle ochránců lidských práv dochází k bezohlednému pronásledování gayů. Macron prý Putinovi řekl, že ohledně těchto otázek bude „neustále ve střehu“.

Před versailleským palácem provázela Putinův příjezd demonstrace, jejíž účastníci vyzývali k ukončení represí proti čečenským homosexuálům. Rusko, a zejména čečenský vládce Ramzan Kadyrov, jakékoli pronásledování popírají.

Otevřeně o neshodách

Macron během prezidentské kampaně nešetřil na adresu Ruska silnými slovy, mimo jiné tvrdil, že Rusko a Francie nevyznávají stejné hodnoty. Nový francouzský prezident svému ruskému partnerovi nezapomněl podporu, kterou Putin před volbami poskytoval Macronově protikandidátce Marine Le Penové. Pozvání pro Putina k návštěvě Francie bylo proto podle pařížského tisku překvapením.

Macron připustil, že během jednání s Putinem se vyskytly neshody. Prezidenti prý o nich jednali otevřeně. Problém údajného vměšování ruských hackerů do francouzských prezidentských voleb, o nichž psala francouzská média, ale podle obou státníků předmětem jednání nebyl. „Tato obvinění nejsou založena na faktech,“ konstatoval Putin.

Macron nicméně z vměšování do prezidentských voleb ve Francii obvinil ruská média. Stěžoval si, že ruská agentura Sputnik a televize Russia Today během kampaně vyráběly falešné zprávy. Z těchto důvodů prý nebyli jejich zpravodajové vpuštěni do sídla Macronova volebního štábu.

Použití chemických zbraní v Sýrii si vyžádá francouzskou reakci, řekl Macron Putinovi Foto: Emmanuel MACRON a Vladimir PUTIN; Zdroj: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. BBC: KLDR odpálila třetí raketu ve třech týdnech

    Společnost ·

    Severní Korea odpálila balistickou raketu krátkého doletu. Podle rozhlasového vysílání BBC World Service Jde o třetí úspěšný test během tří posledních týdnů. Podle poz…

  2. Macron přijme Putina ve Versailles

    Společnost ·

    Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes přijme hlavu ruského státu Vladimira Putina. Oba politici se setkají v paláci ve Versailles u příležitosti zahájení výstavy …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.