Počtvrté slavíme Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Vyhlásila ho OSN

11. únor byl v roce 2015 vyhlášen Valným shromážděním OSN Mezinárodním dnem žen a dívek ve vědě. Má připomenout jejich zapojení do výzkumu a vývoje. V České republice se o kampaň k tomuto dni postaralo Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu Akademie věd ČR a záštitu poskytlo informační centrum OSN v Praze. Více o postavení žen ve vědě prozradil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.

Od 4. do 11. února Národní kontaktní centrum představovalo ženy a dívky, které v loňském roce přispěly k rozvoji české a světové vědy. Zmíněny byly kromě jiných například Markéta Klíčová z Technické univerzity v Liberci, slovenská astrobioložka Michaela Musilová, Eliška Walterová z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, Anna Fučíková z Fyzikálního ústavu AV ČR a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy či bioložka Kateřina Sam.

Podle Aleše Vlka z portálu Vědavýzkum.cz je důležité vědu jako takovou a především obory tradičně zaměřené na mužskou populaci prezentovat a popularizovat jak pro chlapce, tak pro dívky. „Stejně tak je důležité vytvářen pro ženy obecně podmínky k návratu do zaměstnání, a u vědeckých povolání to platí ještě více“, dodává Aleš Vlk.

Počtvrté slavíme Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Vyhlásila ho OSN Foto: YRN

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.