Potraviny jsou nejlevnější za téměř pět let

Světové ceny potravin v březnu meziměsíčně klesly o zhruba 1,5 procenta. Dostaly se tak na nejnižší úroveň za téměř pět let. Objemy dodávek většiny potravinářských komodit, včetně obilnin a masa, totiž zůstaly na vysoké úrovni. Podle agentury Reuters to vyplývá z dnešní zprávy Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Hodnota indexu FAO, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, v březnu klesla na 173,8 bodu z únorových 176,4 bodu. Index se tak dostal na nejnižší úroveň od června 2010. Klesá již od loňského dubna a za posledních 12 měsíců se snížil celkem o 40 bodů, tedy o téměř 19 procent.

„Na trhu se vytvořil určitý přebytek na straně dodávek, což vytváří tlak na pokles cen s výjimkou mléčných výrobků,“ uvedl ekonom FAO Abdolreza Abbassian. Organizace dnes zvýšila odhad celosvětové produkce obilovin pro letošní rok o dva miliony tun na 2,544 miliardy tun, což by podle Abbassiana mělo vést k zesílení tlaku na pokles cen.

Index cen mléčných výrobků se však v březnu zvýšil téměř o dvě procenta kvůli omezenému vývozu z Evropy a Asie. Zaznamenal tak již druhý meziměsíční nárůst za sebou, napsala agentura Reuters.

Evropská unie ovšem k 1. dubnu po více než třiceti letech zrušila kvóty na výrobu mléka. Odůvodnila to snahou zvýšit konkurenceschopnost evropských mlékařů v porovnáním se zbytkem světa. Zemědělci z Evropské unie tak budou moci dodávat více mléka na trhy s rychle rostoucí poptávkou v Asii a Africe. 

 

Více o zrušení kvót na výrobu mléka jsme psali zde.

 

Zdroj: ČTK

Potraviny jsou nejlevnější za téměř pět let Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.